Android İnternet Kullanımında İlk Defa Windows’u Geçti

Android, StatCounter’ın açıklamasına göre Windows’u bile geçerek internetin en çok kullanılan işletim sistemi oldu. Bir çağın sonu mu geldi?

StatCounter Açıkladı: Android Artık Windows’tan Daha Çok Kullanılıyor

Bağımsız bir internet trafik analiz şirketi olarak 2.5 milyondan fazla siteye hizmet veren StatCounter bu sitelerden elde ettiği verilere göre internete girilmek için en çok kullanılan işletim sisteminin hangisi olduğunu açıkladı. Sonuçlara göre Android, Windows’u tahtından indirerek dünyanın en popüler işletim sistemi ünvanını almış durumda.

Android’in ve Windows’un kullanım oranları birbirine çok yakın olsa da Android’in ilk defa Windows’u geçmiş olması dikkat çekici. StatCounter tarafından açıklanan kullanım oranları:

  • Android %37.93

  • Windows %37.91

Android internet Windows

StatCounter’ın dünya genelindeki işletim sistemi pazar dağılım tablosunun yıllar içerisinde nasıl değiştiğine baktığımızda karşımıza çıkan tablo yine ilgi çekici bir sonuç ortaya koyuyor. Android, Windows, iOS ve OS X’e ait verilerden oluşan tabloya göre 2012 yılında %80’lik bir kullanım oranı bulunan Windows yıllar içerisinde gerileyerek bugün %37’ye kadar düşmüş. Ama aynı şeyi OS X için söylemek mümkün değil. Benzer bir durum mobil işletim sistemleri arasında da yaşanmış. iOS yıllar içerisinde büyük farklılık yaşamadan %10 dolaylarında seyrederken 2013 sonrasında Android yükselişe geçmiş.

Kaynak: http://www.teknolojibulteni.tv/

Mobil ve Masaüstü Mücadelesi, Bir Çağ Kapanıyor Mu?

Sonuçlar masaüstü, laptop, tablet ve mobil cihazların tamamını kapsıyor. Bu sayede dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerine bakarken mobil ve masaüstü arasındaki mücadelenin bir tablosunu görmüş oluyoruz.

Tabloya bakıldığında sonuçlar çok net aslında. Masaüstü kullanımı azalırken mobil kullanımda bir artış var. Artık akıllı telefonların bilgisayarları aratmayacak kadar geniş özelliklere dolu olması, bir laptop’a dönüşebilen mobil cihazlara sahip olabilmemiz ve mobilin her yanımızda çalışmaya hazır bulunması sayesinde bilgisayar açmaya gerek duyulmaması gibi mobilin ayrıcalıkları düşünüldüğünde sonuç hiç de sürpriz değil.

Mobil teknolojinin insanlara sağladığı kolaylıklar ve edindirdiği yeni alışkanlıklar masaüstünün pabucunu dama atmış gibi duruyor. Peki bu bir çağın kapandığı, mobilin çağının başladığı anlamına mı geliyor?

Yine sonuçlara ve gündelik internet kullanımına baktığımızda cevabın evet olduğu ortada. Ama hem StatCounter’ın açıkladığı raporun hem de Windows kullanımının azalmasının arkasındaki sebeplere daha yakından bakmak gerek.

StatCounter’ın Sonuçları Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

StatCounter sektörün en büyük internet sitesi trafik analiz hizmetlerinden birini sunuyor olabilir; ama analiz teknoloji karşısında kullanıcıların internet kullanımının analiz edilmesini önleyen önlemlerde aynı şekilde bir gelişme mevcut.

Yani kullanıcılar internet kullanımlarının analiz edilmesini engellemek için önlem alıyor olabilirler. Böylece StatCounter bu ziyaretçileri göremeyecek ve hangi işletim sistemine sahip cihazdan internete bağlanıldığını anlayamayacaktır.

iOS’un kullanımının çok düşük ve istikrarlı gitmesinin sebebi mobil cihazların internete sadece tarayıcılarla girmemesi, çeşitli uygulamalar ve özelliklerle internete erişilebilmesi yatıyor olabilir. StatCounter bu tip internet kullanımlarını da takip etmiyor ve önemli bir veri kaynağını ıskalıyor.

Verilerin toplanması sırasında Chrome tarayıcının temel alınmasıysa veri akışını sınırlandıran önemli ölçütlerden bir diğeri. Dünyanın en popüler işletim sistemini seçebilmek için daha geniş ölçekli bir analize ihtiyaç var.

Her Şeye Rağmen İşin Rengi Değişmiş Durumda

Araştırmanın mahiyeti ne olursa olsun Windows’un kullanımının gittikçe düştüğü, buna rağmen mobil kullanımın hızla arttığı bir gerçek. Yalnızca mobilin sağladığı imkanlar değil, Windows’un mobil teknolojiyi yakalamak için yaptığı hamlelerin istenilen sonuçları vermemesi Microsoft cephesinde işlerin onlardan yana gitmediğini bizlere gösteriyor.

Mobil cihazları artı günlük kullanıcıların her ihtiyacını karşılayabiliyor. Hala bilgisayardan daha rahat yapılabilenler işlemler var; ama bunların sayısı her geçen gün azalıyor. Hiç şüphe yok, mobil cihazlar, daha özel olarak ifade edersek Android, ilerleyen günlerde hayatımıza daha çok dahil olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *