Android O Adım Adım Geliyor, Peki Yeni Özellikler Neler?

Google’ın yeni Android sürümü Android O ile Nougat’a göre daha fazla özelleştirme seçeneği ve daha fazla kullanıcı yetkisine sahip ayarlar bizi bekliyor.

Android O ile Nelerle Karşılaşacağız, Nougat’la Arasında Hangi Farklar Olacak?

Geçtiğimiz günlerde Google Android 8.0 sürümü olacak “O”nun geliştirici sürümünü yayınladı. Şu anda Nexus 5X, Nexus 6, Nexus Player, Pixel C, Pixel ve Pixel XL telefonlarında geliştirici sürümünü deneyebilirsiniz; ama adı üzerinde, geliştirici sürümü olduğu için normal kullanıcılar denemekte zorlanacaktır.

Normal sürüm çıkana kadar beklemek istemeyenler üzülmesin. Android O’da bizi hangi yeniliklerin beklediği, Android O ile Nougat arasında hangi farkların olduğunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Android O’nun Özelleştirilebilir Arayüzü ve Yeni Seçenekleri

Android O’nun en dikkat çekici özelliği seçeneklerde ve özelleştirme ayarlarındaki gelişme. Google’ın internet teknolojileri ve yazılımlardaki başarısının yanı sıra telefon üreticisi olarak görünmeye başlama çabalarını olduğunu biliyorduk. Android O’nın bu yüzden Nougat’lı Pixel cihazlara göre daha fazla ayar seçeneğine sahip olması bizi şaşırtmadı.Android O

Ayarlar arasında dolaşırken görülen kaydırmalar ortadan kalkmış. Alışılması gereken ufak farklılıklar da bulunuyor. Özellikle daha önce karmaşık olan ayarların minimal bir anlayışla elden geçirilmesi ve basitleştirilmesi takdire şayan.

Android O’nun İlk Duvar Kağıdı Görücüye Çıktı

Alışık olduğumuz gibi Android O yeni bir duvar kağıdıyla da görücüye çıktı. Her sürümle yeni bir duvar kağıdı tasarımını kullanıcılara sunan Google bu sefer yine çok şık ve beğeni toplayacağını düşündüğümüz bir duvar kağıdıyla karşımıza gelmiş durumda.

Henüz elimizde sadece bir tane duvar kağıdı olsa da ilerleyen günlerde Android O için böyle daha fazla şık duvar kağıdı geleceğinden şüphe yok. Bekleyip birlikte göreceğiz.

Kaynak: http://www.webtekno.com/

Android O ile Karşılaştığımız Diğer Yenilikler

Android O’yu cazip hale getiren özelliklerin henüz sonuna gelmedik. Android Nougat ile Android O karşılaştırma tablosundan bizleri bekleyen bütün yenilikleri görebilirsiniz.

Android OAndroid Nougat
Pil TüketimiAndroid O’nun kısıtlanmış arka plan özellikleri sayesinde artık arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar ve hizmetler yüzünden bataryalar hızla tükenmeyecek.Uygulama ekranda aktif olmasa bile arka planda çalışarak pil tüketmesi birçok kişinin şikayetçi olduğu bir konu.
Uygulama İçi Tarayıcı

Uygulama içi tarayıcılarda yapılan yenilik sayesinde de uygulamaları terk etmeden internet sayfaları açmak, internette gezinmek daha hızlı ve daha iyi bir görünüme sahip olacak.

Uygulamaları terk etmeden uygulama içi tarayıcı ile internette gezinmek Nougat’ta da mümkün; ama henüz yeni yeni oturan bir teknoloji olduğu için performansı Android O kadar iyi değil.
BildirimlerAndroid O bildirim kanallarıyla telefonda gözüken bildirimleri kategorize edebilecek. Belirli bir süre için bildirim uyutmak da mümkün olacak. Bildirim tablosunun altındaki küçük uygulama ikonlarıyla hızlı ayarları gösterecek ve bildirimler daha iyi görüntülenebilecek.Android Nougat’ta bildirim seçenekleri ve özelleştirmeleri daha az. Hızlı ayar panelinin düzgün şekilde gözükmesi için durum çubuğunda bazı bildirimleri kaydırarak gizlemek gerekiyor.
Hızlı AyarlarWi-Fi, Bluetooth gibi hizmetlerin ikonuna basmak o hizmeti açıp kapamaya yetecek. İkonun altındaki hizmet adına tıklandığındaysa hızlı ayar menüsü açılacak.Wi-Fi, Bluetooth gibi hizmetlerin ikonlarına basıldığında o hizmetin hızlı ayar menüsü açılıyor. Hizmeti açıp kapamak için bu ekrandaki seçenekleri kullanmak gerekiyor.
Dahili Dosya YöneticisiUygulama tepsisinde dahili dosya yöneticisi için bir ikon bulunuyor. Yine uygulama tepsisinde dosyalar adında bir ikon da mevcut.Dahili dosya yöneticisine ayarlardaki hafıza ekranından ulaşılıyor. Uygulama tepsisinde yalnızca indirilenler ikonu var.
Resim İçinde ResimAndroid O ile resim içinde resim özelliği telefon ve tabletlerde kullanılabilecek.Nougat’ta resim içinde resim özelliği Android televizyonlar için getirilmişti.
Özelleştirilebilir Kilit Ekran KısayollarıKilit ekranında yer alan kısayollar özelleştirilebilecek. İstenilen uygulamaların kısayolları kilit ekranına koyulabilecek.Kilit ekranında yalnızca öntanımlı uygulamaların kısayolları bulunuyor.
Özelleştirilebilir Navigasyon BarıNavigasyon barına butonlar eklemek mümkün. Navigasyon barının görünümü özelleştirilebiliyor.Navigasyon barını özelleştirmek için özel rom kullanmak gerekiyor.
Görünüm DeğişiklikleriGörünümü ve kullanımı iyileştirmek için çeşitli hizmetlerdeki ikonlar elden geçirilmiş durumda.Android O’ya göre bazı bölümlerdeki ikonların etkileşime aynı şekilde tepki vermiyor ya da pil tüketimini arttırabiliyor.
Harici Kaynaktan Uygulama YüklemeHer kaynak için ayrı ayrı harici kaynaktan uygulama yüklemeye izin verilmesi gerekiyor.Bütün harici kaynaklardan uygulama yüklemeyi açıp kapatmak için tek seçenek var.

Yukarıdaki tablo dışındaki başka bazı ufak değişiklikler de mevcut. Bunları Nougat’la kıyaslayarak söylemek yerine ayrıca belirtmek istiyoruz. Bunları arayüzdeki ufak iyileştirmeler, uygulama davranışlarındaki değişiklik sonucu uygulamaların klavye entegrasyonunun iyileştirilmesi, API desteğinin iyileştirilmesi, daha geniş bir renk yelpazesi desteği, WebViews’in çoklu işlem oluşturmanın öntanımlı olarak gelmesi, uygulamaların Google’ın güvenli gezinti onayını kullanabilmesi, Android Runtime’ın 2 kata kadar hızlandırılması, aynı ağa bağlı Android O cihazlarının internet bağlantısı olmadan Wi-Fi üzerinden iletişime geçebilmesi olarak sıralayabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *