Casus Yazılım Yüklü Cihazlarda Çabuk Şarj Tüketimi Nasıl Engellenir?

Artan iletişim teknolojileriyle birlikte dünya, mobil aygıtlar üzerinden takip meselesinin etik taraflarını tartışadursun, özellikle akıllı telefonları ve tabletleri hedef alan casus yazılımların sayısı her geçen gün artıyor. Kimi kesimler, mobil cihazları hedef alan casus yazılımların kullanılmasını özel hayata ciddi müdahale olarak görüp, kullanımlarına kesinlikle karşı çıkarken, özellikle çocuklarının güvenliğinden endişeli ebeveynler, çalışanlarının mesai saatleri içerisinde ne yaptıklarından emin olmak isteyen işverenler ve sevdikleri ile eşlerinin kendilerinden uzak oldukları zamanlardaki aktivitelerini merak edenler, casus yazılım sektörün günbegün büyümesine katkıda bulunuyorlar. Casus yazılım yüklü cihazların şarjının çabuk bitmesi neden kaynaklı ve nasıl engellenir?

CASUS YAZILIM YÜKLÜ CİHAZLAR

casus yazılım yüklühayatımızın her noktasına sirayet eden teknolojinin yaratabileceği güvenlik risklerine karşı kullanışlı bir çözüm olsa da, bu tip yazılımlar hedefteki cihazlarda bazı olağandışı durumlara neden olabiliyor ve kullanıcılarda cihazlarının takip edildiği yönünde şüphe yaratabiliyorlar. Örneğin casus yazılım kullanan ya da yüklenmiş telefonlar genel olarak şarjın çabuk tükenmesi sıkıntısı çekebiliyorlar. Akıllı telefon teknolojisi açısından hâlihazırda şarj sorunu halen çözülememiş bir mesele iken, casus yazılımlar ile şarj daha az dayanır bir hale gelebiliyor.

Peki, casus yazılım şarjı neden çabuk bitirir? Aslında, bu sorunun yanıtı oldukça basit. Telefonunuz görüşme veya diğer web tabanlı işlemleri gerçekleştirirken ya da bilgi aktarımı yaparken şarjından kullanır. Casus yazılımlar yüklü oldukları telefonlarda, ara yüzün arkasında fark edilmeden sürekli çalışmaya devam ettikleri için telefon normal aktiviteler için kullanılmasa bile şarjın çabuk bitmesine sebep olabiliyorlar.

Casus yazılım yüklü telefonlarda şarjın çabuk tükenmesinin yanı sıra, telefonun kapanmaması gibi bazı başka teknik sorunlar da gözükebiliyor. Bu da şarjın çabuk bitmesine neden olabiliyor. Casus yazılım yüklü cihazın tamamen kapanmasında bir sorun yaşanmasa da, cihazın kapanmasının normalden daha uzun sürmesine ya da kapandıktan sonra dahi flaş ve diğer ışıklarının açık kalmasına sebep verebiliyor. Bu da hem günlük şarjın süresini hem da bataryanın ömrünü kısaltabiliyor.

DAHA AZ ENERJİ TÜKETEN YAZILIMLAR

Casus yazılımların, şarjı çabuk tüketmesi karşısında bazı çözüm önerileri yok da değil. Eğer hedefteki telefonda, konuşmaların tamamen dinlenmesi ya da anlık mesajlaşma veya sosyal ağ uygulamalarında görüntü ve ses de dâhil multi-medya mesajlarının dinlenmesi gibi gereksinimleriniz yoksa, daha enerji tüketimi ile asgari düzeyde yardım sağlayacak uygulamalar işinize yarayabilir.

Hızlı şarj tüketimini tamamen engelleyemese de piyasadaki birçok benzer casus yazılıma göre daha az enerji tüketen mSpy sayesinde şarj durumunda fark edilebilir bir değişiklik yaratmadan hedefteki telefonları takip edebilirsiniz. Bu küçük ama güçlü casus yazılımı sayesinde hedefteki telefonun metin mesajlarını, WhatsApp, Skype ya da Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma metinlerini, parolaları, ziyaret ettiği siteleri takip edebilir ve hatta bu bilgileri ekran görüntüsü alarak size göndermesini sağlayabilirsiniz.

Özelliklerinden biri tuş kaydedici olan mSpy bu özelliğinden fazlasını önerirken, hedefteki telefon kullanıcısı haberdar edilmediği sürece bu casus yazılımın gizli modu sayesinde cihazın takip edildiğini fark edemez. Casus uygulamalarının kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekilen husus, casus yazılımın çalışabilmesi için iOS cihazlarınınJailbreak; Android aygıtlarının daRoot edilmiş olmaları tüm işlevlerin kusursuz çalışmalarını sağlıyor olmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *