Cep Telefonu Takibi – İlgili Olmakla Burnunu Sokmak Arasındaki İnce Çizgi

Hepimiz “takip” kelimesinin olumsuz bir çağrışım yaptığını kabul edebiliriz. Terim cep telefonu takip etme bağlamında kullanıldığında daha az olumsuz hale gelmiyor. Ama birinin telefonunu takip etmek ve nerede olduğunu öğrenmek gerçekten o kadar da kötü mü? Günümüzde kullanıcıların gündelik hayatlarında diğer kişilerin cep telefonlarını “takip etmesine” yardım eden mSpy ve Mobile Spy gibi birçok konum tabanlı hizmet sağlayıcısı bulunuyor. Yani soru artık bu yapılabilir mi olmaktan çıktı, nasıl ve ne amaçla kullanılacak oldu.

Öncelikle birkaç konuyu açıklığa kavuşturalım.

Birinin cep telefonunu takip etmek mutlaka her zaman o kişinin nerede olacağını bileceğiniz anlamına gelmez. Örneğin takip ettiğiniz kişi telefonunu bir yerde unutursa veya telefonun pili biterse yeri konum tabanlı bir hizmetle bulunamaz.

İkinci olarak, bu tip bir konum tabanlı hizmet sağlayıcı kullandığınızda kişinin takip edilip edilmediğini bilmesi takip eden kişinin inisiyatifine kalmış durumda. mSpy ve Mobile Spy gibi hizmetler takip edilmek istenen kişinin telefonuna ilk defa yüklendiğinde ikonun gizlenip gizlenmeyeceğine, gizli çalışıp çalışmayacağına dair seçenekler sunar. Kontrol hizmeti kullanan ve takip edeceği kişinin telefonuna yükleyen kişidedir. Eğer gizli çalışmaları seçilirse arkaplanda kendisini gizleyerek çalışacakları için takip edilen kişinin daha sonra takip edildiğini öğrenmesi, yükleyen kişi söylemedikçe çok düşük bir ihtimaldir.

ÖNERİ! Takip hizmetini yüklemeden önce arkadaşınızı, sevgilinizi, ailenizi, çalışanınızı durumdan haberdar etmek iyi olacaktır.

Üçüncüsü, istediğiniz herhangi birini gizlice takip etmek size kalmış gibi görünmesine rağmen bunu öylece yapamazsınız. Örneğin hizmeti yüklemek için telefona fiziksel erişim sağlamanız gerek. Bunu yapabilecek konumda bile olsanız hala takip işlemi için yasal hakkınız bulunması gerekiyor. Çocuklarınız bu durumun dışında olsa da bir yetişkini bu şekilde takip edebilmek için iznini almış olmalısınız. Haber vermeden sevgilinizi, çalışanınızı takip etmek sizi yasalar karşısında güç duruma düşürecektir.

Zaman yönetimi ve karşılıklı anlayış için aile takibi

Konum tabanlı takip hizmetini kullananların çoğunun bu hizmeti cep telefonlarını takip ederken doğru şekilde kullandığını görüyoruz. Şirketler teknolojinin bilinçli kullanımını gizlice gözetleme, özel işlere burnunu sokma karşısında daha çok teşvik etmeli. Örneğin ebeveynlerin pek çoğu bunu sevdiklerinin nerede olduğunu takip etmek için mükemmel bir hizmet olarak görüyor: çocukları, ailenin yaşlıları ve benzeri diğer kişilerin güvende olduklarını, nerede bulunduklarını bilebiliyorlar.

Eğer siz de futbol antrenmanından, müzik dersinden veya arkadaşının evindeyken mesaj atmayı veya aramayı unutan bir çocuğa sahipseniz bu konuya aşinasınızdır. Bu durum ebeveynlerin gereksiz yere endişe ve stres yaşamasına neden oluyor. Ama çocuk takip hizmeti sayesinde ebeveynler çocuklarının nerede olduğuna dair daha fazla bilgiye sahip olarak daha rahat edebilirler.

Konuştuğumuz kullanıcılardan biri, ergenlik çağında çocuğu olan bir baba, çocuğuyla arasında nasıl tam bir anlayış ve karşılıklı anlaşmayla bu mobil takip hizmetini kullandığını açıklıyor:

“Bu hizmeti casusluk veya onun gibi bir şey için kullanıyorum, oğlum da bunu çok iyi biliyor. Daha önce bunu konuşmuştuk. Benim daha az endişelenmemi sağlıyor, oğlum mahallede bisikletiyle gezinirken veya arkadaşının evinde video oyunu oynarken tam olarak nerede olduğunu bilmenin rahatlığını yaşıyorum.”

Oğlu da genellikle arkadaşıyla video oyunu oynarken babasının mesajlarına cevap vermeyi ve cevapsız çağrılarına geri dönmeyi unuttuğunu söylüyor.

“Arkadaşımla video oyunları oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Oyuna gerçekten kendimizi kaptırıyoruz ve konsantrasyonumuzu bozmak istemiyoruz. Böyle bir hizmetle babamın nerede olduğumu görmesinin daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Böylece endişelenmezler ve hala arkadaşımın evinde olduğunu, bir süre sonra eve döneceğimi bilebilirler.”

Cep telefonu takip hizmeti sadece endişeleri olan aileler için faydalı değil, aynı zamanda gündelik hayat için harika bir zaman yönetimi aracı. Aile üyeleri ve akrabalarınızla yemek yiyeceğinizi hayal edin. Konum takip hizmeti ile basit soruların cevabını hemen alabilirsiniz: Şu anda neredeler, yemeği hazırlamak veya ortalığı toplamak için ne kadar zamanım var? Akşam yemeğini hazırlamaya başlasam mı, trafiğe takıldıkları için beklemem daha iyi mi olur?

Burada öğrenebileceğimiz önemli ders, hangi amaçla kullanılacağı konusunda karşılıklı anlaşma yapıldığında ve anlayış gösterildiğinde birinin mobil cihazını takip etmek gerçekten faydalı bir şeydir. Özellikle çekirdek aile için doğru olarak kullanılması önemlidir ve böyle bir hizmetin kullanılması konusunda aile içinde açık bir tartışma yapılmalıdır. Güvenlikle ilgili konular veya merak yüzünden olsun, örneğin okuldan gelmekte geç kalan çocuklar karşısında yaşanan stresi düşünün, onların nerede olduklarını bilmek güzel bir şey.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *