Çocuğunuzu iPad ‘inizle yalnız bırakmayın — 7 yaşındaki bir çocuk oyun oynayarak 5.000 dolardan fazla harcadı

Çocuğunuzu-iPad-jurassic-worldEbeveynler bundan ders çıkarmalı: Çocuğunuzu iPad ‘inizle tek başına bırakmayın. Yedi yaşındaki Faisall Shugaa anlaşılan kendisine Jurassic World oyununda kullanılan sanal ama aynı zamanda gerçek parayla ilişkili Dino Dolarları şeklinde erken bir yeni yıl hediyesi almaya karar vermiş. Toplam miktar? Hepsi 13 ile 18 Aralık arasında harcanmış can acıtıcı bir 5.000 dolar. Söylemeye bile gerek yok, Faisall’ın babası Mohamed Shugaa bu ödemeden pek de memnun olmamış.

Çocuğunuzu iPad ile bırakmanın sonuçu

Anlaşılan çocuk, alışveriş yapmasına, çoğunlukla video oyunundaki dinazorları geliştirmesine imkan tanıyan babasının Apple ID’sini ve şifresini ezberlemiş. 6 günlük bir zaman zarfında, Faisall bir noktada saatte 2.000 dolar harcadığı bir noktaya gelerek etkileyici bir şekilde 65 işlem yapmayı başarmış.

İngiltere’de mağazası olan Shugaa bir dağıtıcıdan ürün satın almaya çalıştığında oğlunun defalarca yaptığı hatayı fark etmiş. Kendi yapmaya çalıştığı ödeme kabul edilmeyince kredi kartı şirketini aramış. Dolandırıcılık birimiyle iletişime geçtiğinde ona “iTunes’a 13 ile 18 Aralık arasında toplam 3.911 pound harcama yapıldığından haberdar mısınız” diye sorulduğunu bir İngiliz gazetesi olan The Metro‘ya söylemiş. “Dedikleri hakkında hiçbir fikrim yoktu ve ne olduğunu anlayabilmek için bankamdaki internet hesabımı kontrol etmek zorunda kaldım.”

Ne olduğunu çözdükten sonra işler daha iyiye gitmedi.

“Çok sinirlenmiştim. 32 yaşındayım, Apple neden dinazor almak ve bir oyunu yükseltmek için binlerce pound harcamak isteyebileceğimi düşündü ki?” demiş.

Nasıl çözüldü

Ama endişelenmeyin, hikaye mutlu sonla bitiyor. Başlarda Apple destek ekibi üyesinin para iadesi alacağının garantisi olmadığını söylemesine rağmen Shugaa, Faisall’ın şansına en sonunda bütün parasını geri aldı (satın almayı bilinçli yapmadığı düşünüldü, öbür türlü daha büyük belaya bulaşabilirdi). Shugaa, kendisince, Apple diğer ebeveynlerin aynı sıkıntıyı çekmeyeceğinden emin olmak için bir şeyler yapmasını umduğunu söylüyor.

“Bu ödemeler yapılırken neden bana e-posta atıp haberdar olup olmadığımı kontrol etmedi? Hiçbir şey gönderilmedi. Bu daha ne kadar böyle devam edecek?” demiş.

Apple, kendi tarafından ebeveynlere şifrelerini paylaşmamalarını öneriyor. Ya da en azından çocuğunuz iCihaz‘ını dikkatli bir kontrol altında kullanıldığından emin olun.

Gereksiz harcamaları önlemek isteyen ebeveynlerin dikkatine

Peki çocuklarımıza her iPad’imizi ya da iPhone’muzu verdiğimizde başlarında durmak zorunda mı kalacağız? Ya biz evde yokken iPad’imiz alırlarsa nasıl iş işten geçmeden haberdar olabileceğiz? Çocuğunuzu iPad kullanımını sizin de takip etmeniz mümkün.

Apple bunun için henüz kesin bir çözüm sunmadığına göre mSpy gibi yardımcı bir program kullanmamız gerekiyor. Bir ebeveyn kontrol yazılımı gibi düşünebileceğiniz bu takip uygulaması sayesinde sürekli çocuğunuzun ya da iPad’inizin başında olmanız gerekmeden cihaz içerisinde yapılan her şeyi internetteki kullanıcı panelinizden anında kontrol edebilecek ve gerektiği durumlarda yine kontrol paneli üzerinden uygulamalara ve internet sitelerine erişimi kesebileceksiniz.

MSPY DENEYİN

Yani çocuğunuzun bir şekilde kredi kartınızdan kontrolsüz bir şekilde harcama yapmaya başladığında bunu işte bile olsanız fark edip o uygulamaya erişimi yerinizden bile kıpırdamadan kesebileceksiniz. Üstelik yalnızca cihazdaki satın alma işlemlerini ya da uygulamaları değil, cihazın konumundan tutun da içerisindeki fotoğraflar, videolar, mesajlaşmalar, rehber kayıtları, aramalar gibi ne varsa görüntüleyebileceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *