Çocuklarınızın Mesajlaşmalarına Dikkat Edin ve Şifrelerini Çözün

Haberler kabus gibi olaylarla dolu. Bunlar arasında dikkat çeken biriyse Amerika’da yaşandı ve ebeveynlere durumun ehemmiyetini tek başına bile fazlasıyla gösteriyor.

Eylül 2015’de Joshua Rabideaux kendisinin çıplak fotoğraflarını küçük bir kız çocuğuna gönderdiği için tutuklandı. 19 yaşındaydı ve Amerika, Wisconsin’de yaşıyordu. Fotoğrafları tanıdığı bir kıza mesaj atarak göndermişti. Kızsa 13 yaşındaydı.

Kızın babası fotoğrafları fark ettiğinde polisi aradı. Tutuklanan genç dokuz suçlama ile yargılandı: dördü kasıtlı olarak bir çocuğun suistimal edilmesine katkıda bulunmak, ikisi çocuk pornografisi bulundurmak, ikisi teşhircilik yapmak ve biri de bir çocuğun cinsel faaliyeti görmesine veya duymasına sebebiyet verme.

Geçtiğimiz Kasım ayında dört suçlamaya itirazda bulunmadı ve 60 günlük hapis cezasına çarptırıldı, 30’uysa denetimli ev hapsi olarak geçirilebilecek. Eğer denetim şartlarını ihlal ederse beş yıl hapis yatabilir.

Buradaki tek iyi haber Rabideaux’un yakalanması ve yargılanması. Ama peki kızın babası bu fotoğrafları görmeseydi? Ne kadar kötü şeyler olabilirdi?

Bütün iyi ebeveynler çocuklarının cinsen istismarcılar, sapıklarla karşılaşması düşüncesi yüzünden endişe duyuyor. Gençlerin aldığı kararlar çok yanlış olabiliyor ve “cinsel içerikli mesajlaşmalar” çoktan yeni, tehditkar bir trend haline geldi.

Beni yanlış anlamayın… Bir sürü insan kısa mesajla flört ediyor ve herkesin eşinin bu şekilde heyecanlandırmaya hakkı var. Ama ergenler telefonların gücünü hafife alıyor. Paylaşılan anlık görüntülerin ve ışık hızındaki mesajların çağında gençler korkunç sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Çocuklarınızı beladan nasıl uzak tutabilirsiniz? İşte endişeli ebeveynler için akılda tutulması gereken noktalar.

Tehdit Gerçek

Cinsel saldırganlar bütün teknolojiyi avuç içlerinde tutuyor. Küçükleri takip etmek ve kandırmak için pek çok yol var ve dikkatli olurlarsa asla yakalanmayabilirler bile.

Ne yazık ki korku hikayelerinden yana sıkıntı yok. Endişeyi arttıracak bir sürü olay daha anlatılabilir. Ama çoğu kurum artık bu tehdidi anlıyor ve önlemler alıyor. Okullarda müstehcen görüntü paylaşımı hakkında rehberlik dersleri veriliyor. Öğrenciler sadece birkaç mesaj veya fotoğraf yüzünden taciz, siber zorbalık, haraç ve şantaj hakkında bilgilendiriliyor.

Ama başka bir risk daha var ve bunun saldırganlarla hiçbir ilgisi yok. Çocuğunuz cinsel istismar yüzünden suçlanabilir.

Bazen suçlamaların sebebi nettir, örneğin gençlerden biri diğerini provakatif görsellerle taciz ediyordur. Ama kimi durumlardaysa sebep değişik şeyler olabilir.

Yine 2015 yılında 17 yaşındaki bir erkek çocuğu kız arkadaşıyla çıplak fotoğraflar takas ederken yakalandı. Bu takas iki tarafın da rızasıyla oluyordu; ama ikisi birden yetişkin olarak suçlandı. Yıllarca hapiste kalabilirlerdi. Yaptıkları davranışın suçunu tamamen kabul ettiler, bir süre göz hapsinde tutulduktan sonra suçlamalardan azledildiler. Ancak başlarından geçen bu olay ne kadar masum görünürlerse görünsünler gençlerin kendi arasında yaptığı böyle bir takasla hayatlarını alt üst edebilecek sonuçlarla karşılaşabileceklerini bize gösterdi.

Aralarındaki gizli kodların ne olduğunu öğrenin. “53X”in ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Okuduğunuz ve tam olarak anlayamadığınız kelimelerden dolayı endişe mi duyuyorsunuz?

Gençler müstehcen mesajlar gönderirken özel kısaltmalar ve şifreler kullanırlar. Hatta standart semboller bile herhangi bir ebeveynin yüzünü kızartacak anlamlara gelebilir. Bunları bazılarını öğrenerek ve kullandıkları mantığı anlayarak şifrelerini çözebilir, masum kısaltmalarla bu şifreler arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Bu kodların ve kısaltmaların sürekli değiştiğini unutmayın. Gençler bu şifreleri anlamlarını gizlemek için kullanıyorlar. Bu yüzden sadece kendilerinin anlayabileceği kısaltmalar, şifreler üretmeleri yüksek ihtimal.

Gençlerin Aralarında Kullandığı Bazı Şifreler ve Kısaltmalar

Gençlerin aralarında kullandığı masum, müstehcen veya çocuklar için tehlikeli kısaltmaların, kodların bir kısmı şöyle:

53X: Seks

31: Mastürbasyon

69: Bir çeşit cinsel ilişki pozisyonu

Aeo: Allah’a emanet ol

Aq: Cinsel anlamı bulunan bir çeşit küfür

Amk: Cinsel anlamı bulunan bir çeşit küfür

A.s.: Aleyküm selam

ASL: Age/Sex/Location, Yaş/Cinsiyet/Yer

Becermek: Cinsel ilişkiye girmek

Bj: Oral seks

Bro: Birader

Bsg: Bir çeşit küfür

By: Bye, görüşürüz

Çadırı dikmek: Ereksiyon olmak

Çakmak: Başaramamak, cinsel ilişkiye girmek, keyif verici madde almak, durumu algılamak

Çekmek: Mastürbasyon veya keyif verici madde almak

Dolu: İçinde esrar olan sigara

Düdüklemek: Cinsel ilişkiye girmek

Favlamak: Favoriye eklemek

GG: Güle güle, aynı zamanda tebrik etmek için kullanılan bir kısaltma veya bir işi başaramamak anlamında kaba ifade

Kaşar: Çok fazla erkek arkadaş değiştiren, kolay kız

Kib: Kendine iyi bak

Kb: Kusura bakma

l: İlgisiz

LOL veya lol: Sesli gülmek

S.a.: Selamün aleyküm

Stalklamak: Birini internet üzerinden araştırmak, takip etmek

Mentionlamak: Sosyal medya bir ileti içerisinde diğer kullanıcılara atıfta bulunmak

Omg: “Oh my god,” Aman tanrım anlamına gelen bir nida

OX: Öpmek

Panpa: Birader, abi vb.

Popi: Popüler

Patlatmak: Mastürbasyon yapmak veya yumruk, tokat atmak

Rtlemek: Retweet’lemek, Twitter’de paylaştığı bir mesajı tekrar paylaşmak

R yapmak: Geri vitese takmak, bir olay karşısında geri adım atmak

S: Kafa karışması

Saksafon çekmek: Oral seks

Tsk: Teşekkürler

U: Sen

Wtf: Soruyla karışık bir şaşırma nidası, İngilizce açılımı küfür barındırıyor

Yiyişmek: Öpüşmek

X: Sır saklamak

Bu listede yer alan kısaltmalar ve şifreler dışında günümüzde çocukların çok daha yaratıcı şekilde, sürekli değişen ve bazen normal bir konuşma geçiyormuş izlenimi veren şifreler kullandığını lütfen aklınızdan çıkarmayın. İçinize şüphe düşüren bir mesajlaşma trafiği fark ederseniz bunu geçiştirmeyin.

Çocuklar genellikle normal mesajlaşmalarında bile sesli harfleri atarak, harfler yerine özel semboller kullanarak mesajları gizli bir niyetle olmasa bile zaten anlaşılması güç hale getiriyorlar; ama okuduğunuzda anlayamadığınız, herhangi bir bağlam içerisinde kullanılmamış terimleri internette aramayı ihmal etmeyin. Bazen masum görüler simgelerin, ikonların bile gizli niyet taşıyabileceğini unutmayın. Örneğin meyve ve sebze ikonlarıyla el ikonlarının cinsel anlamda kullanıldığıyla sıklıkla karşılaşılıyor.

Gençler Birden Çok Platform Kullanıyor

Çoğumuz “cinsel içerikli mesajlaşmalar” konusunda bilgiye sahibiz; çünkü büyük başlıklarla sürekli karşımıza çıkıyor. Ama artık kısa mesaj yazma, cinsel içerikli mesajlaşmak için gençler tarafından kullanılan tek şey değil.

Bugünlerde gençler birbirleriyle iletişime geçmek için sınırsız platforma sahip. Skype veya WhatsApp gibi mesajlaşma servislerini kullanabilirler. Facebook Messenger, Twitter veya e-posta ile özel konuşmalar yapabilirler. Snapchat üzerinden birkaç saniye sonra kaybolacağını düşünerek şok edici fotoğraflar gönderebilirler.

Asi gençler zamanın başlangıcından beri var oldular ve yazışmalarını gizlemek istiyorlarsa elbet bir yol bulacaklardır. Ancak ne tür uygulamalar ve hangi sosyal medya servislerini kullandıklarını bilmek akıllıca olur. Ayrıca onları yabancılarla çevrimiçi olarak iletişim kurma konusunda uyarmalısınız.

Konuşmak En İyi İlaç

Bunu daha önce de söyledim, tekrar söyleyeceğim: Cinsel içerikli mesajlar göndermekten kaynaklanan tehlikeler hakkında çocuğunuzla samimi bir sohbet edebiliyorsanız, bunu yapmalısınız. Sağlıklı ilişkileri olan aileler, çocuklarını tehlikeli sulardan uzak tutmak için aralarındaki samimiyeti ve şeffaflığı kullanabilir.

Gençlerin akranlarıyla, sevgilileriyle cinsel içerikli konuşmalar, paylaşımlar yapmak istemesini sağlayabilecek birçok neden var. Bazen sohbet çok heyecan vericidir ve gençlere bu cazip, eğlenceli görünür. Ama dijital iletişimin sonuçların olduğu asla göz ardı edilmemeli.

Çocuklarınızın sosyal medyadaki etkinliklerine göz atın ve telefonlarını kontrol edin. 18 yaşına geldiklerinde istedikleri gizliliğe sahip olabilirler. O zamana kadar onları henüz anlamadıkları tehlikelere karşı korumak sizin işiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *