İnternet “Creeper”ınızdan Nasıl Gizlenirsiniz

Onlar, internetin gölgelerinde pusuya yatarlar: internet creeper ları,sizinle iletişime geçmeden internet profilinizi stalklayıp hesap içeriklerinizi gözetleyenler.

Creeper – uyurken sizi seyretmek veya saatlerce pencereden size bakmak gibi tuhaf şeyler yapan kişi. Çoğunlukla da yakın bir arkadaş veya akrabadır. Bir insanın creeper olduğunu ya da creeper eylemleri yaptığını hemen anlarsınız. Bir creeperı fark etmek zor değil.

Onları genelde 2 yıl önce beğendiğiniz bir gönderiyi beğendikleri zaman fark edersiniz, bu da onların sizin zaman akışı geçmişinizi didik didik incelediği anlamına gelir. Sizi Instagram ve Twitter’da takip ederler. Creeperınızı iyi tanıyabilirsiniz, çok az tanıyabilirsiniz ya da hiç tanımayabilirsiniz.

Creeperınız tamamen zararsız olabilir, sizin internetteki tüm hareketlerinizi takip etmek belki de onlara televizyonda bir reality show izlemek gibi geliyordur.

Creeperların neden sinsice gözetlediğini kim bilebilir ki?

Belki de sizin internet creeperınız henüz Stalkistan çizgisini geçmedi, fakat sizi yine de oldukça rahatsız edebilir, ki bu da sizin şu an bu makaleyi okuyor olmanızın nedeni olabilir.

İnternet Creeperımdan Nasıl Saklanabilirim? Onlar Hakkında Yapabileceğim Bir Şey Var Mı?

İşte İnternet Creeperlarıyla Baş Etmek İçin Birkaç Yöntem:

Facebook Creeperı:

Facebook gibi sosyal medya siteleri creeperlar için çok önemli. Facebook, onların sizin düşüncelerinizi, fotoğraf ve videolarınızı ve birçok durumda güncel ya da geçmiş konumunuzu görmesine izin veriyor. Creeperlar daha ne isteyebilirdi ki?creeper

Eğer bir internet creeperının görebileceği bilgiye ulaşım miktarını kısıtlamak istiyorsanız, Facebook gizlilik ayarlarınıza göz atmalı ve içeriklerinizi kilitleyerek korumaya almaya başlamalısınız.

Instagram Creeperı:

Instagram, sizin fotoğraflarınızı ve hayatınızla ilgili yaptığınız herhangi bir şeyin fotoğrafını görüntülemek isteyen internet creeperları için bir diğer muazzam kaynak.

Instagram gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak, ürkütücü gözleriyle sizi göz hapsine alan binlerce gizli internet creeperı “takipçi”ye sahip olabilirsiniz.

Tüm creeperları temizlemek için Instagram takipçi listenizi yeniden gözden geçirmeyi ve ayıklamayı deneyin. Creeper sürüsünü eledikten sonra Instagram hesabınızda diğer bir önemli değişikliği yapmanın zamanı olabilir: ‘Gizli Mod’u etkinleştirmek.

Instagram, kullanabileceğiniz iki farklı gizlilik moduna sahip. ‘Herkese Açık Mod’da herkesin sizi takip etmesine müsaade edersiniz veya “Gizli Hesap Modu”yla gönderilerinizi kimlerin görebileceği konusunda daha seçici olabilir ve görünebilirliklerini sınırlandırabilirsiniz.

Twitter Creeperı:

Twitter da erişilebilirliğinden kaynaklanan bazı gizlilik problemlerine sahip. Yine takipçiler sizin herkese açık tweetlerinizi bulabilir ve sizi takip etmeye başlayabilir (eğer güvenlik ayarlarınız izin veriyorsa). Twitter güvenlik ayarlarını nasıl kullanacağınızı seçerken gerçekten tehlike tolerans seviyenize göre karar vermelisiniz. Tweet attığınızda konumuzu bildirmemek için muhtemelen tweet konumu özelliğini de etkisiz hale getirmeyi dilersiniz.

Arkadaşlık Sitesi Creeperı:

Arkadaşlık siteleri muhtemel creeperların her türüne olanak tanımaktadır. Orada esasen kendinizi yayınlıyorsunuz ve insanların sizin hakkınızdaki şeyleri öğrenmesine izin veriyorsunuz. İnsanlara çok fazla kişisel bilgi sunmadan onların sizinle ilgili şeyleri bilmelerine izin vermek dengelemesi güç olan bir şey.

Çöpçatan profilinizdeki bilgileri olabildiğince saklayın. Çalıştığınız iş yeri veya gittiğiniz okul gibi spesifik hiçbir şeyi listelemeyin, çünkü bunlar bir creepera arama motoru vasıtasıyla sizinle ilgili daha fazla ayrıntı elde etme konusunda yardım edebilir.

Çöpçatan sitesi profilinize gönderdiğiniz tüm fotoğraflardan yer bildirimini kaldırmalısınız çünkü bu bilgiler creeperın yerinizi tespit etmesine olanak sağlar.

Son olarak, bilhassa tüm çöpçatanlık bağlantılı e-mailleriniz için farklı bir e-mail adresi kullanmayı aklınızda bulundurun. Bu, onların sizi Facebookta aramalarını önlemeye yardım eder (Facebook hesabınızla herhangi bir şekilde bağlantılı hale getirmediğiniz sürece). Aynı nedenden dolayı Google Voice numarası gibi sanal bir numara kullanmayı da isteyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *