Isı Artışı Önüne Geçmek İçin Öneriler

Akıllı telefonların ve cihazların hayatımızın vazgeçilemez bir parçası haline gelmeleri, iş ve özel yaşantılarımızda bize birçok kolaylık sağlasa da, bu cihazların halen birçok güvenlik riskleri barındırdıkları da su götürmez bir gerçek. Yaşı küçük ya da genç kullanıcıların, internet üzerinden herhangi bir taciz ya da baskıya maruz kalmalarından endişe eden ailelere ya da sevdiklerinin nerede olduklarından ve ne yaptıklarından anlık olarak haberdar olmak isteyenlere, bu tür güvenlik risklerini minimum düzeye indiren casus yazılımlar yetişiyor. Casus yazılım hedef telefona yüklendiğinde ısı artışının olup olmaması önemli bir unsur. Çocukları farketmeyebilir ama yetişkinler telefonlarında bir ısı artışını izlemeye ve şüphelenmeye başlar.

Telefonun Isı Artışı Neyin Göstergesi

Yüklü oldukları telefonlarda, konum takibi yapılmasına ya da web filtresi uygulanmasına olanak veren casus yazılımların kullanıcılarına önerdikleri hizmetler bunlarla da sınırlı değil. Bu yazılımlar ayrıca, metin mesajlarının doğrudan takip edilmesine, yapılan telefon görüşmelerinin dinlenmesine ve hatta kayıt altına alınmasına, anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılan yazışmalar ile diğer paylaşımların izlenmesine ve daha pek çok bilgi aktarımı faaliyetine imkân sağlıyorlar.

Ancak akıllı cihazların, diğer pek çok normal aktivitelerin de olduğu gibi casus yazılımların aktif olması durumunda da ısınması söz konusu olabiliyor. Bu durumda, casus yazılımların hedefteki kullanıcı fark etmeden gizli olarak çalışması ve onun cihazı üzerinden yaptığı görüşmeleri, yazışmaları ve mesajlaşmaları anlık olarak takip etmesi ve bu bilgileri size yine anlık olarak aktarması etkili oluyor. Zira casus yazılım yüklü cihazlar takip ve bilgi aktarımı sırasında, bu yazılımların yüklü olmadığı cihazlara göre iki kata kadar daha fazla enerji harcayabiliyorlar.

Isı Artışı

Oysa akıllı cihazlar kullanılmadıkları ya da şarj edilmedikleri zamanda genelde oda sıcaklığının altında bir ısıya sahip olurlar. Fakat bilgi aktarımı sırasında ise telefonların ısılarında yüzde 50’yi bile bulan ısı farkları gözlenebiliyor. Bilgi aktarımı sırasındaki ısı değişiklikleri, telefonunda kullanılan materyale göre de farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin metal alaşımlı cihazlar, plastik benzerlerine nazaran bilgi aktarımı sırasında daha hızlı ısınıyorlar. Casus yazılım yüklü cihazlardan bilgi aktarımı sona erse bile cihazın ısısının yüksek kalmasına rastlanabiliyor. Bilgi aktarımı sırasında artan ısı, telefonun şarj tüketiminin de fazla olmasına ve batarya ömrünün daha kısa olmasına neden olabiliyor.

Olağandışı Isınma Cihaz Takibini Deşifre Edebilir

Casus yazılım yüklü telefonlarda olağandışı ısı artışları ve şarjın hızlı tüketimi de, hedefteki cihaz kullanıcılarında telefonlarının takip edildiği yönünde şüphe yaratabiliyor. Normal şartlar altında gizli kipte çalışan casus yazılımlar, hedefteki kullanıcının şüphesi üzerine cihazında anti-casus yazılım uygulamalarla tarama yapmasına üzerine deşifre edilip, kullanılmaz hale getirilebiliyor.

Bilgi aktarımı sırasında aşırı ısı artışlarının önüne geçilip, casus yazılımların fark edilmeden kullanılmasını sağlamak içinse yapılması gerekilenler çok basit. Kullanıcıların, piyasadaki mSpy, SpyBubble ya da Mobile Spy gibi popüler casus yazılımları kullanırken, bazı işlevlerden feragat etmesi ve kendi gereksinimlerine göre bu yazılımları asgari düzeyde kişileştirmesi, bilgi aktarımı sırasında ısınmanın önüne geçebiliyor.

 

Örneğin telefondan yapılan görüşmelerin kaydedilmeden sadece takip edilmesi veya anlık mesajlaşmalar ile sosyal ağ paylaşımları ilgili takip raporlarının anlık değil de, günlük veya haftalık olarak geçilmesinin sağlanması, bilgi aktarımı sırasındaki ısınma sorunun ortadan kaldırabiliyor. Böylece hedefteki kullanıcı, cihazında olağandışı bir ısınma durumu yaşamayacağı ve böylece şarj tüketimi konusunda da sıkıntı çıkmayacağı için, telefonun takipte olduğunu fark edemeyecektir. Böylece de casus yazılımlar, o haberdar olmadan çalışmaya devam edecek ve kişileştirilmiş raporlar ile bilgi aktarımı yapmaya devam edebilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *