Siber Zorbalık İstatistikleri

Siber zorbalık istatistikleri internet ve mobil cihazlar gibi modern teknolojinin hem çocuklar hem de gençler için büyük bir tehlike arz edebileceğini göstermektedir. Dünyamız, gelişirken başta alış veriş ve sosyalleşme gibi iyi amaçlar için giderek daha çok internet üzerinden bağlantı kurmakta. Bununla birlikte aynı platform zorbaların cenneti hâline geldi. Hatta masum kullanıcılar, özellikle çocuklar, artık çevrimiçiyken kendilerini güvende hissetmiyorlar. Bundan dolayı, sadece siber zorbalığın gerçeklerini bilmek değil, aynı zamanda siber zorbalığı önleyecek yöntemleri anlamak kaygılı ebeveynler için çok önemli.

Siber Zorbalık Nedir?

Bu, fiziksel şiddetten uzaklaşıp sosyal medya, e-posta ve diğer çevrimiçi platformlar gibi günümüzün zaman düşmanlarına yaklaşan gençler arasında aşırı boyutlara varmış bir şiddet biçimidir. Dolayısıyla bu, aynı zamanda güven ihlaliyle yalanın ve genel çevrimiçi saygısızlığın yayılmasıyla da ilgili bir dijital taciz biçimidir.

Ebeveynler İçin Öneriler

Gerçek zamanlı olarak çocuklarınızın çevrimiçi aktivitelerini uzaktan izlemenin en iyi yolu bilgisayarlarına ve mobil cihazlarına takip yazılımı yüklemektir. Biz bilgisayarlar ve mobil cihazlar için mSpySpyBubble ve Mobile Spy‘i öneriyoruz.

2019 Siber Zorbalık İstatistikleri

Siber zorbalık üzerine toplanan istatistikler, sosyal medyayı kullanan gençlerin yarısından fazlasının kesinlikle bu platform aracılığıyla zorbalığa maruz kaldığını göstermektedir. Bu aslında sadece hedeflenen bireyler için değil, aynı zamanda onların etrafındakiler için de büyük bir problem olduğunu gösterecektir. Siber zorbalık istatistikleri aynı zamanda kurbanların 1/3 den fazlasının intikam istemeye meyilli olduğuna, 20%’si kendisini çaresiz hissederken benzer sayıdaki kişininse öfke duyduğuna işaret etmektedir.

İşte bir ankete dayanan, bilmeniz gereken birkaç dikkate değer istatistik:

 • Gençlerin % 25’i cep telefonları ya da internet üzerinden tekrar eden zorbalığa maruz kaldığını bildiriyor.
 • Utandırıcı ya da zarar veren fotoğrafların bilgileri dışında ya da konu hakkında rızası olmadan çekildiği ergenlerin ve gençlerin % 11’i tarafından bildirildi.
 • Kendilerine karşı olan siber zorbalık olaylarını bildiren genç insanların % 33’ü zorbalarının çevrimiçi tehditler yayımladığını bildirdi.
 • Şaşılacak şekilde sosyal medyadaki zorbalığa tanık olan gençlerin % 95’i, diğerlerinin, tıpkı kendileri gibi, bu davranışı görmezden geldiğini bildirdi.
 • Ankete katılan gençlerin %50 + başlarına bir siber zorbalık geldiğinde ailelerine güvenmeyip bu sırlarını paylaşmadıklarını söylüyor.

Siber Zorbalığın Etkileri?

Buna ek olarak, bazı siber zorbalık olayları, tıpkı yüz yüze olan zorbalık durumu gibi kurbanlara uzun vadeli zarar verdiğini göstermektedir. İşte en yaygın etkileri:

 • Depresyon
 • Düşük benlik saygısı
 • Okulda başarısızlık ve okuldan kaçınma
 • Yalnızlık
 • Güvensizlik
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Şiddet ve intihar

Dahası, bu kurbanlar kötü ilişkilerle boğuşmalarından dolayı sosyal ve duygusal olarak uyum sağlamayı da güç bulurlar. Zarar, aslında büyük bir kitleyi etkilediği, kişisel bağlantıları içerdiği, kontrol edilemeyen bir yangın gibi yayıldığı ve çok popüler olan sosyal medyada kendisine yer edindiği için çok daha ciddidir.siber zorbalık kız

Siber Zorbalık Nasıl Engellenir?

 1. Her ne kadar siber zorbalık istatistikleri durumu yerel otoriteler tarafından üzerine eğilinmesi gereken bir problem haline getirse de, ebeveynler ve gençler ayrıca siber zorbalıktan korunmak için yöntemler bulabilirler. Ebeveynler için en önemli olan şeylerden biri çocuklarınyla zorbalığın sonuçları hakkında konuşmaları. Dahası, çocuklarını çevrimiçi taciz olaylarını bildirmeleri ve özellikle tehdit ediliyorlarsa ya da tehditin cinsel bir boyutu varsa zorbalık mesajlarını delil olarak saklamaları konusunda cesaretlendirmeliler.
 2. Aynı zamanda e-posta adresini ya da telefon numarasını değiştirerek zorbalığı yapan kişiyi uzak tutma konusunda ihtiyatlı davranabilir, ayrıca yeni adreslerini ve numaralarını dışarıya verirken dikkatli olabilirler. Benzer şekilde şifreler gizli olarak tutulmalı ve yalnızca ebeveynler ile içeriğin genellikle halka açık ve çok kişisel ya da görsel niteliği olmayacak şekilde ılımlılaştırılması için paylaşılmalı. Siber zorbalık hakkındaki istatistiklerin gösterdiği gibi, bireyin yaşı küçüldükçe zorbalığa uğraması daha muhtemel. Ebeveynler çocuklarını internetle tanıştırmaktan uzak durmalı ya da eğer bu mümkün olmazsa kullanımlarını kontrol etmeli.
 3. Büyük olasılıkla zorbalığa uğrayan çocuklar siber zorbalık olaylarını paylaşmayacakları için, özellikle çocuğunuzda ani davranış değişikleri tespit ederseniz bunun sebebini öğrenmenize imkan veren araçlar bulunmakta. Kullanmayı tercih edebileceğiniz, hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlarda hemen şimdi kullanabileceğiniz pek çokebeveyn kontrol yazılımı var.  Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için popüler olanlar mSpy, SpyBubble ve Mobile Spy’i inceleyebilirsiniz. Bu yazılımlar aslında her iki şekilde de çalışabilirler – çocuğunuz siber zorbalığa maruz kalırsa ya da siber zorbalık aktivitesinin içerisinde yer alırsa bunları öğrenmek.

Sonuç

Siber zorbalık bu kadar aşırı boyutlara varmışken, verdiği zarar toplumsal sorumluluk sayesinde en aza indirgenebilir. Bu nedenle, diğerlerinisiber zorbalık istatistikleri ve gerçekleri konusunda eğitmek herkesin sorumluluğundadır. Böylece yaratılacak farkındalık sayesinde bazı şeyler değişebilir. Bu tacizi durdurmak için kulaktan kulağa yayılma gibi basit bir çaba yardımıyla çok fazla şey yapılabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Siber_zorbal%C4%B1k adresinde siber zorbalık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *