Akıllı Telefonların ve Ailenin Durumu

ailenin durumu

Ebeveynler Akıllı Telefonlarını Nasıl Kullanıyorlar

 • %8’i akıllı telefonlarını çocuklarına uyarıları ve cezaları bildirmek için bir araç olarak kullanıyorlar.
 • %43’ü çocuklarını eğlendirmek için akıllı telefonlarını kullanıyorlar
 • %27’si mobil alış veriş yapıyor – akıllı telefonlarından eşyalar veya hizmetler satın alıyor
 • %23’ü öğretmenlerle ve yöneticilerle iletişim kurmak için kullanıyor.
 • %41’i market listelerini ve yapılacak işleri koordine etmek için akıllı telefonlarını kullanıyor
 • %75’i çocuklarının resimlerini çekmek ve paylaşmak için kullanıyor

Akıllı Telefonlarını Ailenin Mobil Komuta Merkezi olarak düşünen Ebeveynlerin Yüzdesi

 • %42’si ailede 5 kişiden daha azı olan ebeveynler
 • %63’ü ailede 5 kişi ya da daha fazlası olan ebeveynler

Çocuğunuzun Bir Cep Telefonuna Hazır Olup Olmadığını Belirleme İçin Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

“Kızım 4. sınıftan beri bir cep telefonu istiyor – sonunda bir tane alması 3 yıl sürdü. Pek çok arkadaşı onlardan almaya başladığı zaman hayır demek çok zordu fakat sadece bir oyuncak olarak onla ilgilendiğini biliyorduk. Ve bu, bir çocuğa pahalı bir cihaz vermek için yeterli bir sebep değildi.”

-Kim Marie (13, 6 ve 2) üç çocuklu anne

Gençlerin Akıllı Telefon Kullanımı

Cep telefonları şimdi hayatımızın bir parçasıdır. Biz hepimiz kahkaha attık ve televizyon setlerine ve dergilere ebeveynlerinin akıllı telefonlarının dokunmatik ekranları gibi davranmaya çalışan yeni yürümeye başlayan çocukların viral videolarında “ayy”ladık. Fakat çocuğunuz bir telefonu olsun diye ciddi bir istek yapmak için yeteri kadar büyüdüğü zaman konuşma sevimli bir halden endişe verici bir hale çabucak değişebilir.

Son zamanlarda Lookout akıllı telefon meraklısı ailelere bir anket yaptı ve bir telefon edinmek için doğru yaşın ne olduğu hakkında farklı görüşler ortaya çıkardı. 13 yaş altı ve 13 yaş üstü çocuklar tam ikiye bölündü. Ve bu anlam ifade eder: başkaları sorumlu bir genç yetişkin olma yolunda gerekli bir adım veya iyi davranışlar için telefonunu ödül olarak görür iken bazı ebeveynler çocuklarını Anne ve Baba ile devamlı iletişimde ve güvende tutmak için bir telefonu başlıca araç olarak görürler.

Her halükarda, çocuğunuzun kendi telefonunun olmasına hazır olup olmadığı yaşın siyah beyaz sorunundan daha fazla bir hazırbulunuşluk meselesidir. Burada, eğer çocuğunuzun bir telefona hazır olup olmadığı sorunu ile yüzleşiyorsanız çocuklarınızın hazır olup olmadıklarını belirlemenize yardım etmek için çocuğunuza ve kendinize sorabileceğiniz birkaç soru vardır.

The Online Mom’ın bir anketine göre, ebeveynlerin dijital yaşamla ilgili uzmanlara sorduğu başlıca soru: çocuğum cep telefonu olması için doğru zaman nedir?

Kendinize sorun:

 • Acil durumlar ya da sizinle temas halinde kalmak için çocuğunuzun bir telefona ihtiyacı var mı?
 • Çocuğunuz video oyunu oynamak ve televizyon gibi diğer şeylerde koyduğunuz zaman ve kullanım sınırlarına saygı duyar ve onları anlar mı?
 • Çocuğunuz internette güvenli bir şekilde nasıl gezineceğini ve ne tür uygulamaların indirmek için uygun olduğunu anlar mı?
 • Çocuğunuz telefonu güvenli ve uygun bir şekilde nasıl kullanacağını biliyor mu? (Kimle iletişim kuracağını, kimle kurulmayacağını biliyorlar mı? Çevrim içi ne paylaşmamalılar ve ne paylaşmalılar? Ne tür resimler ya da kelimeler gönderilmez?)

Bütün bu sorulara “evet” cevabı verebildiğiniz zaman, çocuğunuzun ilk telefonuna hazır olabileceğini bileceksiniz.(Sizin hazır olup olmadığınız, bu da bir diğer sorudur!)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *