Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri Ve Uygulamaları

Her ne kadar kısa bir süre önce kullananların kişisel bilgilerinin gizliliği ile ilgili büyük tartışmaların odağına girmiş olsa da WhatsApp hala ülkemizin en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması. Birinin WhatsApp mesajlarını okuma ise sebebin ne olursa olsun ona dair bilmek istediğin ne varsa bilmeni sağlayacak en önemli yöntem. Bunu yapman için başkasının WhatsApp mesajlarını okuma programı indirip ücretsiz şekilde bunu yapabilirsin. Ya da az sonra bahsedeceğim farklı yöntemlerle bunu gerçekleştirebilirsin. Ancak benim tavsiyem hangi yöntemi seçersen seç kullandığın yöntemin inceliklerine iyi hâkim ol.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı

Yazımda WhatsApp başkasının mesajlarını okuma ücretsiz bir şekilde nasıl yapılır bunun detaylarından bahsetmeye çalışacağım. Bu işlemi hem program kullanarak hem de programsız olarak yapabilirsin. Her ikisini de az sonra öğreneceksin.

İnsanlar Neden Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma İhtiyacı Hisseder?

Günümüz insanların teknoloji ile tam entegrasyon sağladığı bir dönem. Artık yediden yetmişe herkes teknolojik aletler ile haşır neşir durumda. Hal böyle olunca da kullandığımız mobil cihazlar adeta sırdaşım olmuş durumda.

İnternet ve mobil cihazların kullanımının pek çok faydası olduğu gibi ne yazık ki zararları da mevcut. Halihazırda internet üzerinden özellikle çocuklar için sakıncalı olabilecek pek çok içeriğin yer aldığı siteler bulunuyor. Uzmanlar da internet ve mobil cihazların kullanımını çocukların tam hakimiyetine bırakmanın ne kadar yanlış bir şey olduğunu belirtiyorlar.

Bu nedenle, ebeveyn olarak çocuklarımızın kimlerle ne konuştuğunu WhatsApp mesajlarından daha iyi anlayabilmek mümkün değil. Bu nedenle öncelikle ebeveynler, çocuklarının WhatsApp mesajlarını izleme istekleri oldukça doğaldır.

Bununla birlikte günümüzde eşlerini aldatan kişilerin de ne yazık ki birçoğu internet üzerinden tanıştıkları kişiler ile aldatabiliyorlar. Ya da internetten tanıştığı bir kişiyle aldatmasalar da yine de sevgilin veya eşin seni aldattığı kişiyle WhatsApp üzerinden muhakkak konuşacak. Bu yüzden onun sana ihanet edip etmediğini görebileceğin en iyi yer de şüphesiz onun WhatsApp konuşmaları.

Bu nedenle bir kişinin gizli işlerini ortaya çıkarmak için en iyi yolun kesinlikle onun WhatsApp konuşmalarını takip etmek olduğu oldukça açık.

WhatsApp Maşkasının Mesajlarını Okuma

Numarayı Gir:

WhatsApp Başkasının Mesajlarını Okuma Ücretsiz Bir Şekilde Nasıl Yapılır? 

WhatsApp konuşmaları görme işlemini yapmanın farklı yöntemleri vardır. Ancak bunların en garantisinin casus programlar olduğunu belirtmem gerekir.

Bu programlar sayesinde takip etmek istediğin kişinin telefonundaki sadece WhatsApp mesajlarını değil aklına gelebilecek bütün bilgileri görebilirsin. WhatsApp yönlendirme, WhatsApp mesajları görme gibi WhatsApp ile ilgili işlemlerin dışında takip ettiğin cihazın aramalarını dinleme, galerisindeki görüntülere ulaşma ve takip ettiğin cihazdan girdiği internet sitelerine kadar görme şansına sahip olabilirsin.

Bunun için farklı programlar olsa da benim tavsiyem, kalitesini dünya çapında kanıtlamış bir program olan mSpy olacak. mSpy ile yukarıda saydığım işlemleri yapmak çok kolay. mSpy’ı diğer casus programlardan ayıran en önemli özellikleriyse kullanım kolaylığı sunan ara yüzü ve istediğin anda yardımına koşan teknik destek imkanı sunması. Tabii ki bunlar ilk aklıma gelenler. Az sonra daha detaylı olarak mSpy ile WhatsApp mesajları okuma nasıl yapılır detaylarıyla bahsedeceğim.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı — mSpy

mSpy’ın başkasının WhatsApp mesajlarını okuma işleminin oldukça kolay bir şekilde yapılabileceğinden bahsetmiştim. Şimdi bunun detaylarından bahsetmek istiyorum.

mSpy Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı

Sevgilimin WhatsApp mesajlarını nasıl okurum diyorsan %100 çalışacak doğru yöntem için başkasının WhatsApp mesajlarını okuma programı yükle. Bu tarz programlar piyasada sayı olarak oldukça fazla. Ancak benim en iyi WhatsApp mesaj okuma programı önerimin mSpy olduğunu daha önce de söylemiştim.

Şimdi mSpy’ın başka birinin WhatsApp mesajlarını görme işlemi için sunduğu özelliklerden detaylıca bahsetmek istiyorum:

 • WhatsApp’a gelen ve giden aramaların tamamını takip edebilme: Takip etmek istediğin telefona mSpy’ı kurarak o telefonda yüklü olan WhatsApp hesabına gelen ve o cihazdan giden tüm WhatsApp aramalarını görebilirsin. Tarihi ve saatiyle o cihazın WhatsApp üzerinden yaptığı konuşmaları detaylıca inceleyebilirsin.
 • Karşı tarafın WhatsApp mesajlarını okuma: mSpy kullanarak takip etmek istediğin cihaza gelen tüm WhatsApp mesajlarını kolayca okuyabilirsin. Gelen mesajların yanı sıra yine mSpy ile o cihazdan giden tüm WhatsApp mesajlarını görebilmen de mümkün. Kısaca mSpy kullanarak takip ettiğiniz cihazın WhatsApp mesajlarının tamamını görebilirsin.
 • WhatsApp grup mesajlarını okuma: WhatsApp’ın çok kullanılmasının bir diğer sebebi de WhatsApp gruplarıdır. WhatsApp gruplarına gelen ve giden mesajlar da yine takip ettiğin cihazın mSpy ile görebileceğin mesaj çeşitleri arasında yer almaktadır.
 • Silinmiş mesajlara ulaşma: mSpy’ın kullanıcılarına sunduğu eşsiz özelliklerden bir diğeri wp mesajları okuma özelliğinin çok ötesinde takip ettiğiniz cihazdan gönderilen veya gelen mesajların silinmiş olanlarına ulaşabilme özelliğidir. mSpy’ın kontrol panelinde takip edilen cihazın WhatsApp bilgilerinin olduğu bölümde silinen mesajlar için ayrılmış kısımdan bu mesajları da kolayca görebilirsin.
 • WhatsApp ile paylaşılan tüm resim ve medya içeriklerini görme: mSpy’ın kontrol panelinden kolayca görebileceğin bir diğer içerik türü WhatsApp üzerinden takip ettiğin cihazın paylaşmış olduğu ve onunla paylaşılan resimler ve diğer medya içerikleridir.
 • WhatsApp arama geçmişi kontrolü: mSpy cihaz takip programı ile takip ettiğin cihaza gelen ve o cihazdan giden tüm aramaların geçmişini detaylı olarak görebilirsin. Aramanın tarihi, saati ve süresini kolayca takip edebilirsin.

mSpy Neden Dünyanın Dört Bir Yanından Kullanıcılar Tarafından Çok Sevilerek Kullanılıyor?

mSpy ile benzer özellikler sunan birbirinden farklı programlar olmasına rağmen mSpy, açık ara en çok kullanılan WhatsApp başka telefona bağlanma ve takip programıdır. Şimdi de bunun nedenlerinin neler olduğundan bahsetmek istiyorum.

Root Veya Jailbreak İhtiyacı Olmadan WhatsApp Mesajları Okuma

mSpy ile WhatsApp başkasının mesajlarını okuma işlemi gerek Android gerekse de iOS işletim sistemine sahip cihazlar üzerinden bir root veya jailbreak yapmaya gerek duymadan yapılabilir. İki işletim sistemine sahip cihaz üzerinden de WhatsApp mesajı takibi için yapman gereken mSpy uygulamasını bu cihazlara WhatsApptan başka telefona bağlanma işlemi için indirmendir.

mSpy Web Tabanlı Bir İzleme İmkanı Sunar

mSpy ile WhatsApp mesaj okuma tümüyle internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için bir mSpy hesabı açman yeterli olacaktır. Ardından gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra mSpy internet sitesi üzerinden izlediğin cihazın tüm WhatsApp etkinliklerini görebilirsin. Bu da mSpy’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biridir.

Uygulamanın Kullanıcılar Nezdindeki Yüksek İtibarı

mSpy, uygulama olarak her zaman için kullanıcı memnuniyetini ön planda tutan bir uygulamadır. Bunu da mSpy’ın kullanıcılarına sunduğu memnuniyet düzeyini yükseltici uygulamalarıyla görebiliyoruz.

mSpy’ı kullanırken yaşayabileceğin en ufak bir problem için 7 gün 24 saat problemi çözebilecek bir muhatabın olacak. Bu noktada yaşanan bir sıkıntıyı gidermek için tek yapman gereken mSpy hesabından yardım bölümüne tıklamak.

Ayrıca sunduğu eşsiz özelliklerin her birinin kusursuz çalışması da onu başkasının casus takip programları arasında ön plana çıkarıyor.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı İndir İşlemi Ücretsiz Olarak Nasıl Yapılır? Ayrıntılı Adım Adım Rehber

Eğer başkasının WhatsApp konuşmalarını mSpy ile takip etmek istiyorsan bunu nasıl yapacağını ayrıntılı olarak adım adım aşağıda bulacaksın. Okuyunca ne kadar kolay WhatsApp izlemesi yapabileceğini göreceksin.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı

Android Cihazlara Kurulum

Hedef cihazın işletim sistemi Android ise aşağıdaki adım adım talimatlar doğrultusunda mSpy’ı hedef cihaza kurabilirsiniz.

Adım 1. mSpy Sitesinde Bir Hesap Aç

İlk olarak https://www.mspy.com.tr/ adresine tıkla. Karşına çıkan “Şimdi Deneyin” butonuna bastıktan sonra yukarıda gördüğün ekrana erişeceksin. Buradaki “Geçerli e – posta adresinizi girin” kısmına aktif olarak kullandığın e – posta adresini gir. Onun altında bulunan “Şimdi Deneyin” butonuna tıklayarak 2’nci adıma geçeceksin.

Adım 2. Android Cihaz İle Devam Et

Üyeliği başarı ile gerçekleştirdikten sonra hangi cihaza mSpy kuracağını seçmen gerekecek. Burada Android cihaza sahip olduğun için Android’i seçmen gerekiyor. 

Adım 3. Güvenlik Düzenlemelerini Yap

Android bir mobil cihazdan WhatsApp mesajları görme işlemi için her şeyden önce WhatsApp takibi yapacağın cihazın bazı güvenlik ayarlarını servis dışı bırakman gerekecek. Öncelikle cihazın “Ayarlar” kısmına tıkla. Buradan “Güvenlik” seçeneğini seç ve “Bilinmeyen Kaynaklar” butonunu aktif hale getir. Ardından geri tuşuna bas. Bir önceki menüye dön ve Google kısmına tıkla. Burada da “Güvenlik” isminde bir menü göreceksin. Bu kısma tıkladıktan sonra “Google Play Protect” seçeneğinin alt menüsünde yer alan “Cihazı Güvenlik İhlallerine Karşı Tara” ayarlamasını aktiften inaktife getir. 

Adım 4. Kurulum Dosyasını İndir

Kuruluma başlamak için de mSpy kullanıcı panelinde 3’ncü adımda sana özel olarak verilen indirme linkine WhatsApp mesaj okuma işlemini gerçekleştirmek istediğin cihazın internet tarayıcısından girmen gerekiyor. Bu linki girdikten sonra gerekli CAPTCHA testlerini de yapacaksın. Bunları yaptıktan sonra cihaza bir apk uzantılı dosya inecek. İnen bu dosyaya mSpy internet hesabında yer alan aktivasyon kodunu gir. Yine burada da mSpy internet sitesindeki kişisel kontrol panelinde detayları yer alan düzenlemeleri de yapman gerekiyor.

Adım 5. Kaydı Tamamlayın Ve Casusluğun Keyfini Çıkarın

Gerekli düzenlemelerden sonra “Tam Kurulum” butonuna tıklayacaksın. Kurulum bu şekilde tamamlanmış olacak. Bunu yaptıktan sonra mSpy apk dosyası cihaza inecek. İndirilen bu dosyadan programa erişim sağlamış olacaksın. Ardından programın simgesi görünmesin seçeneğini seçmen halinde program, izlediğin cihazda görünmez olacak. Sen de cihaz sahibinin haberi olmadan onu izleyebileceksin. 

iPhone Cihazlara Kurulum

Hedef kişinin bir iPhone’u olması durumunda, burada birinin WhatsApp’ına nasıl gireceğiniz ve tüm şüphelerinizi nasıl ortaya çıkaracağınızla ilgili ayrıntılı bir talimat var.

Adım 1. mSpy Sitesinde Bir Hesap Aç

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da kurulum için önce mSpy’ın resmi sitesinden üyelik hesabını açman gerekiyor. 

Adım 2. Cihaz Seçimini iPhone Yap

Üyelik tamamlandıktan sonra takip edeceğin cihazı iPhone olarak seçmelisin. 

Adım 3. Jailbreak’li Cihazda Takip

Jailbreak’li iOS işletim sistemine sahip cihazlara mSpy kurulumu yapmak için öncelikle cihazın ana ekranında yer alan jailbreak uygulamasına tıklamalısın. Bu uygulama genelde Cydia oluyor. Burada “Kaynak Kodu Ekle” kısmına tıkla. “Düzenle” kısmına tıkla. Ardından “Ekle” kısmına tıkla. Burada karşına çıkan ekrana mSpy indirme linkini yapıştır. Ardından “Kaynak Ekle” kısmına tıkladıktan sonra mSpy kurulumu otomatik olarak telefona yapılacak. Ardından Cydia’ya geri dön. Programı açarak yükleme işlemini gerçekleştir. Bu işlemlerle başkasının whatsapp mesajlarını okuma programı indir. Ardından ana ekranda çıkan mSpy simgesine tıkla. Buradan sonraki kurulum işlemleri için yapılacak düzenlemeler Android ile benzer düzenlemeler olacak.

Adım 4. Jailbreak’siz Cihazda Takip

Jailbreak olmayan iOS cihazlarda başkasının WhatsApp mesajlarını okuma işlemi çok daha kolaydır. Bunun için WhatsApp başkasının mesajlarını okuma istediğin cihazın Apple kimliğinin bilgilerini bilmelisin. Ardından WhatsApptan başka telefona bağlanma işlemi için yapacağın cihazı alarak “Ayarlar” menüsüne gir. Buradan “iCloud > Saklama & Yedekleme” kısmına tıkla. Buradan “iCloud Yedekleme” kısmını aktif hale getir. Sonrasında hedef cihazın iki aşamalı güvenlik kontrolü ayarını da kapat. Sonrasında mSpy yönetici panelinden takip etmek istediğin cihazın Apple kimlik bilgilerini gir. İşte hepsi bu kadar.

Adım 5. WhatsApp Mesajları Görme İşlemine Başla

Burada biraz uzun anlatmış olsam da elindeki cihazın işletim sistemine göre bu kurulumu yapmak 5 dakikadan fazla süre almayacaktır. Kurulum bittikten sonra mSpy sitesindeki yönetici panelinden WhatsApp kısmına tıklayarak karşı tarafın WhatsApp mesajlarını okuma işlemlerine başlayabilirsin.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı — SpyBubble

mSpy dışında wp mesajları okuma programı olarak kullanılabilecek bir diğer program da SpyBubble programıdır.

SpyBubble WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı

SpyBubble da mSpy ile benzer işlevlerin yapılmasını sağlar. SpyBubble ile bir cihazı takip etmek için yapılabilecekleri şu şekilde belirtebilirim:

 • WhatsApp başkasının mesajlarını okuma
 • Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının takibi
 • Gelen ve giden arama bilgileri
 • 7/24 canlı konum bilgileri

SpyBubble’ın kurulumu mSpy’a benzer şekilde yapılabilir. Hem Android hem iOS cihazların jailbreak’li ya da jailbreak’siz modellerine SpyBubble kurulumu yapmak için mSpy ile benzer ayarlar yapılmaktadır.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Programı — MobileSpy

MobileSpy da bir diğer başkasının WhatsApp mesajlarını okuma programı indir ücretsiz programlarından biridir. MobileSpy’ın diğer tanıttığım uygulamalardan en önemli farkı WhatsApp başka telefona bağlanma işlemini mobil olarak gerçekleştirmeye imkân tanıyor olmasıdır.

MobileSpy’ın sunduğu özellikleriyse kısaca şu şekilde belirtebilirim:

 • WhatsApp konuşmaları görme
 • Arama takibi yapma
 • Sosyal medya hesaplarına erişim
 • Şifreleri görme

MobileSpy’ın ön plana çıktığı noktanın mSpy’dan farklı şekilde takip için internet sitesi olmadan bunu yapabiliyor olması. Ancak MobileSpy’dan performans olarak mSpy kalitesi de beklememek gerektiğini belirtmeliyim. Zira, uygulamayı kullanırken ara ara verilerin kesintiye uğraması gibi şeyler söz konusu olabiliyor.

Sevgilimin WhatsApp Mesajlarını Nasıl Okurum — Alternatif Yöntemler

Wp mesajları okuma için elbette tek yol casus programlar kullanmak değildir. Farklı ve bu noktada pratik yöntemler kullanarak da birinin WhatsApp mesajlarını okuma mümkündür.

Şimdi de istersen bu alternatif yöntemlerin bazılarından bahsedeyim. Ancak burada şunu eklemeliyim: Bu yöntemler kısmen zorlayıcı olabilir.

WhatsApp Mesajlarını Mac Spoofing Tekniği İle Hackleyerek Okuma

Bu yöntem ile WhatsApp başkasının mesajlarını okuma ücretsiz bir şekilde yapılabilir. Ancak bu yöntemi uygulamak için yüksek bilgisayar becerisine ve hedef cihazın fiziksel erişimine sahip olmalısın.

Mümkün mertebe açık olarak anlatmaya çalışacağım. Ancak yine de zorlu bir yöntem olduğunu söylemeliyim. Ayrıca bu yöntemde sonucu garanti edemiyorum.

Yöntemin temel mantığı, WhatsApp takibi yapmak istediğin cihazın MAC adresini kendi telefonununkine eşlemek. Bunu yaptığında o hesap ile kendi hesabın birbirinin aynısı olacak ve kendi telefonundan WhatsApp başka telefona bağlanma işlemini kolayca yapmış olacaksın.

Hedef cihazın iPhone ya da Android olması fark etmez. Ayarlara giderek MAC adresini cihazın hakkındakiler menüsüne bakarak bulabilirsin.

Kendi cihazından WhatsApp uygulamasını sil. Cihazının MAC adresini takip etmek istediğin cihazla değiştir. WhatsApp’i tekrar yükle. Ardından gelen aktivasyon kodunu gir. Ancak burada dikkatli olmalısın. Zira aynı kod takip etmek istediğin cihaz sahibinin telefonuna da gidecek.

WhatsApp Web İle WhatsApp Mesajlarını Okuma 

Bir diğer alternatif birinin WhatsApp mesajlarını okuma yöntemi ise WhatsApp Web’i kullanmak.

Bilindiği üzere; WhatsApp’in masaüstü ya da dizüstü bilgisayar ve mobil hat içermeyen cihazlardan takip edilmesini sağlayan yöntem, WhatsApp web uygulaması ile yapılabiliyor.

WhatsApp Web, mobil cihaz ile tam senkronize bir şekilde çalışıyor. Yani, WhatsApp mesaj okuma istediğiniz cihaz ile WhatsApp webe girdiğin takdirde bilgisayarından o cihaza anlık gelen WhatsApp mesajlarını kolayca okuyabilirsin.

Bu yöntemi kullanmak için yine takip edeceğin cihaza fiziksel olarak erişmen lazım. Çünkü, WhatsApp web uygulamasına girmek için ekranda çıkan QR kodun giriş yapılmak istenen cihaz üzerinden okutulması gerekir.

WhatsApp Sniffer Kullanmak

Alternatif WhatsApp takip yöntemlerinden bir diğeri de WhatsApp Sniffer ismindeki tamamen ücretsiz ve internette bulmanın kolay olduğu uygulamayı kullanarak WhatsApp takibi yapmak. Nasıl mı? Şöyle anlatayım.

Öncelikle bu uygulamanın Google Play Store’da yer alan bir uygulama olmadığını söyleyeyim. Bu yüzden her şeyden önce uygulamanın apk dosyasını indirmelisin. İzlemek istediğin cihaza bu apk dosyası üzerinden manuel olarak kurulum yapman lazım. 

Apk dosyasını kurduktan sonra uygulama üzerinden ilgili kişinin tüm WhatsApp konuşmalarını kolayca takip edebilirsin. Sadece WhatsApp takibi yapabildiğin bir uygulama olan WhatsApp Sniffer, bununla birlikte sadece Android cihazlarda kullanılabilen bir uygulama. 

Sniffer’dan takip ettiğin cihazın WhatsApp konuşmalarını çıktı olarak txt dosyası şeklinde almak da mümkün. 

Tek amacı WhatsApp takibi olanların tercih edebilecekleri oldukça faydalı bir araç.

Sonuç 

WhatsApp mesaj takibi yapmak için farklı yöntemlerden bahsettim. Bu yöntemlerin neler olduğunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Yöntemlerin her birinin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu ortaya koymak istedim. Elbette tüm yöntemlerden burada bahsetmek mümkün değil. Ancak WhatsApptan başka telefona bağlanma için sana büyük bir fikir verdiğinden eminim.

Ücretsiz olmasa da en iyi gördüğüm yöntem başkasının WhatsApp mesajlarını okuma programı indir yöntemi. Bunun için önerdiğim program da mSpy. Her ne kadar ücretsiz olmasa da pratikliğiyle beğendiğim bir program. En sevdiğim yanıysa WhatsApp konuşmaları görme işlemi yaparken cihaz sahibinin gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bunu anlama şansının olmaması. Özellikle birinin WhatsApp mesajlarını okuma faaliyetini uzun vadeli yapmak istiyorsan en iyi yöntem mSpy’ı kullanmak.

Lütfen bu yöntemlerden birini kullanıyorsan hangisi olduğunu ve senin için ne kadar pratik olduğunu yorumlarda belirtmekten çekinme. Yeni yöntemler araştırmaya devam edeceğim ve senin yorumların bana bu noktada bir yol gösterici olacak. Bir sonraki yazımda görüşene dek, kendine iyi bak.

4 thoughts on “Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri Ve Uygulamaları

 1. Merhaba,

  Ben bu uygulamalardan birini geçici olarak kullanmak,denemek istiyorum,fakat bilemiyorum hangi uygulama güvenlidir…hangi uygulamayı önerirsiniz?
  Ilk defa düşündüm böyle bir uygulama kullanmayı,nasıl yapacağım onuda bilmiyorum.. onun için yanlış birşey yapmak istemiyorum.Fikir verirseniz çok sevinirim.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 2. Merhaba eşimin beni aldattığını öğrendim ama bütün WhatsApp mesajlarını silmiş ve hiç yedekleme yapmamış silinen mesajlara erişme ihtimalim var mı

 3. Ben bana wapsattan mesaj atan numaranın yer tespitini nasıl yaparım nereden veya hangi ülkeden bana mesaj atıyor bunun yer tespitini nasıl yaparım veya siz bula biliyor musunuz nerden yazdığını cevap bekliyor olacağım sizden teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *