8-12 ve 13-19 Yaş Arası Çocuğunuza Mobil Bir Cihaz Aldığınızda Yapmanız Gereken 7 Şey

Demek ki, çocuğunuza bir cep telefonu almaya karar verdiniz. Servis planları ve cihazlar için dükkan dükkan dolaştınız, telefonu şarj ettiniz ve şimdi kızınız ya da oğlunuz aç gözlerle ona bakıyor.

Fakat teslim etmeden önce sizin ve çocuğunuzun güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayacağı fırsatları desteklemek için yapabileceğiniz –ve yapmanız gereken- birkaç şey vardır:

Güvenlik için telefonu ayarlayın

Telefona bir şifre belirleyin – çocuğunuzun kişisel bilgilerini gizlice araştırma yapanlardan ve telefon hırsızlarından ilk savunma hattınız olarak bu can alıcıdır. Şifreyi aklınızda tuttuğunuzdan emin olun. Ek olarak, üç dakikadan sonra otomatik olarak kitlenmeye telefonu ayarlayın. Pek çok telefonda şifre ve kilit ayarlarını düzenlemek kolaydır. Eğer bir İphone’unuz varsa, “Ayarlar” > “Genel” i tıklayın ve ”şifre” ye aşağı kaydırın. Eğer bir Android’iniz varsa “Ayarlar” > “Güvenlik” i tıklayın.

Önemli insanları kişiler listesine ekleyin

Ebeveynleri, büyükbabaları ve büyükanneleri, bakıcıları, acil durumda temasa geçilecek kişileri, okulu, çocuğunuzun düzenli olarak aramaya ihtiyaç duyacağı diğer kişileri, telefonun kişiler listesine ekleyin.

Gençlerin Akıllı Telefon Kullanımı

Okul kuralları hakkında kendinizi eğitin

Çocuğunuzun okulunu ya da okul bölge web sitesini ziyaret edin ve okulun telefon ilkesini çıkarın. Okulun kuralları ile ev kurallarınızı birleştirin.

Bir aile toplantısı düzenleyin

Yeni akıllı telefon ya da tablet için anlaşmanın en önemli şartlarını tartışın: ailenizin anlaşma şartları! Angry Birds’ün ya da Draw This’in en son sürümünü indirmeye kapalı olmasında önce, cihaz hala kutuda iken bunu ele almanın en iyi zamanıdır. Bu kılavuzun ilerideki bölümünde, bu toplantının kapsayacağı tüm gündem maddelerini dahil ettik.

Yatırımınızı korumak için bir güvenlik uygulaması indirin

Bir gram koruma, bir kilo ilaca bedeldir. Çocuğunuzun telefonunun kurulumu yaparken (ya da çocuğunuz kendi cihazının kurulumunu yaparken) Lookout gibi bir güvenlik uygulamasını indirdiğinizden emin olun böylece onlar, kişisel verileri ve gizliliği riske atabilen ya da telefona zarar verebilen güvensiz web sitelerini gezmekten ve kötü uygulamalar indirmekten otomatik bir şekilde korunurlar. Ayrıca telefon casus yazılımı eğer çocuğunuzun telefonu kaybolur veya çalınırsa uzaktan yerinin tespit edilmesine yardımcı olacaktır ya da günü kurtarabilirsin ve eğer yakındaki bir koltuk minderinde telefon kaybolursa telefonun sesini onu bulmaya yardımcı olması için yüksek bir çığlık yapabilirsiniz.

Akıllı Telefonların ve Ailenin Durumu

Kolayca görülebilir bir yere kuralları asın ve bir anlaşma taslağı hazırlamayı düşünün

Temel kuralları düzenlediğiniz ve aile toplantınızda onlardan bahsettiğiniz zaman çocuğunuzun telefon kullanımı için kuralların açıkça belli olduğundan emin olun ve bir anlaşma oluşturarak ve imzalayarak sonraki tartışmaları engelleyin.

Güvenli indirmelerde alt dosyalarına erişin

Siz ve çocuğunuz telefona ilk uygulamaları indirirken sizin onayınız için indirilmesini istedikleri uygulamaların daima sizin tarafınızdan çalıştırılmasını onlardan istemeniz gereklidir. Uygulamanın saygın bir geliştirici tarafından yapıldığına emin olun. Düşük yıldızlı incelemeleri olan ya da sizin hiç duymadığınız kaynaklı uygulamalardan uzak durun. Yalnızca Resmi Apple Store ve Google Play gibi güvenli kaynaklardan uygulamalar indirmelerini öğretin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *