Çocuk Takip Programı [2024]

Telefon Takibi İçin Neler Gerekli?

Bunun için özel olarak geliştirilen yazılımlar bulunmaktadır. Çocuklarınızı aramanız ya da fiziksel olarak etraflarında bulunmanız gerekmeden, hatta haberleri bile olmadan bu yazılımlar sayesinde onları takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken çocuğunuzun telefonuna birkaç dakikalık fiziksel erişim sağlayarak kolaylıkla halledebileceğiniz çocuk takip programı indir ve kur işlemini gerçekleştirmektir.

Çocuğunuzun cihazının işletim sistemine bağlı olarak Android takip programı ya da iPhone takip programı kullanmanız gerekebilir; ama piyasadaki kaliteli çocuk takip programları popüler mobil işletim sistemlerini bir arada desteklediği için tek bir satın alma işlemiyle bu iki takip programına birden sahip olacaksınız.

Bu işlemleri hallettikten sonraysa size tahsis edilen kullanıcı paneliniz üzerinden toplanan bütün bilgileri görebilirsiniz.

Ebeveyn Takip Programı

Ebeveyn kontrolü için en üst düzey izleme yazılımı 2024

Masum çevrimiçi aramalar çok da masum olmayan sonuçlar alınabilir. Ama ebeveyn denetimi çocuğunuzun güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Ebeveyn denetimi çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmanın önemli bir yoludur.

 1. Ebeveyn denetimi rahatsız edici ve zararlı içeriği engellemek, uygulama içi satın alımları kontrol etmek veya çocuğunuzun çevrimiçi harcadığı vakti yönetmek için kullanılabilir. Ve iyi haber, ebeveyn denetiminin kurulması gerçekten çok kolaydır.

 2. Masum aramalar bazen o kadar da masum sonuçlar vermez. Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda ne aradığı, kimlerle konuştuğu veya neler gördüğü hakkında endişeleriniz varsa yardımcı olabiliriz.

 3. Başlamak çok basit. Ayrıca çocuğunuzla düzenli olarak konuşmakla birlikte ebeveyn denetimi kullanmak çocukların çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlamaya yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi bulacaksınız.

Ebeveyn denetimi telefonlara, tabletlere, oyun konsollarına veya bilgisayarlara, hatta ev internetine yükleyebileceğiniz yazılım ve araçlardır.

Ebeveyn denetimini aynı zamanda çevrimiçi arama yaparken çocuklarınızın görebileceği şeyleri engellemek veya filtrelemek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca aile dostu genel bir kablosuz ağ size dışarıdayken yardımcı olabilir.

Ebeveyn denetimi bunlara ek olarak şu konularda da yardımcı olacak:

 • Çocuğunuzun günün hangi saatleri, ne kadar süreyle çevrimiçi olabileceğini planlayın

 • yaşlarına uygun olmayan uygulamaları indirmelerinin önüne geçin

 • ailenin farklı üyelerinin görebileceği içeriği yönetin

Yani çocuğunuz çevrimiçi ne yapıyor olursa olsun onu korumak için her zaman bir yol var.

“Söz konusu çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmak olduğunda ebeveyn denetimi inanılmaz derecede yararlı ve etkili olabilir. Çocuğunuzun interneti güvenli bir şekilde tecrübe edebileceğini bilmek içinizi rahatlatacak.”

Takip Programı İle Elinize Geçecek Bilgiler

Yükleme işlemleri çoğu takip programında benzer şekilde halledilebilmesine karşılık bütün takip programlarının aynı hizmeti verdiğini söyleyemeyiz. Kimisi bir çocuk takip programı olarak çok uygun araçları sunarken, kimisiyse bu alanda yetersiz özelliklere sahip olabilmektedir.

Bu konuda size piyasanın en iyi takip çözümlerinden birini sunan mSpy‘ı öneriyoruz. Öncelikle bu yazılım sayesinde yüklediğiniz cihazdan edinebileceğiniz bilgileri kısaca listeleyelim:

 • Gelen ve giden arama takibi

 • SMS ve e-posta izleme

 • Whatsapp, Viber, Skype, Snapchat gibi sohbet programlarını izleme

 • GPS konumunu izleme

 • Paylaşılan ya da depolanan fotoğraflara ve videolara erişme

 • İnternet geçmişini görüntüleme

 • Bağlanılan wi-fi adlarını görüntüleme

 • Telefona kurulan oyunları ve uygulamaları görme, engelleme

 • Telefondan girilen şifreleri öğrenme

mSpy’ın bunlar dışında daha pek çok özelliği var ama bizce bunlar çocuk takibi için en çok yararlanacaklarınız. Bu özellikleri tek başlarına ya da birbirleriyle uyumlu bir şekilde kullanarak takip edebileceklerinizin sınırı sadece ihtiyaçlarınız olacak.

Çocuk Takip Programı ile Kazanacaklarınız

Üstelik cihazın içerisinde gerçekleştirilen sohbetlerden, multimedya paylaşımlarından, internet geçmişinden ve uygulamalardan çok daha fazlası hakkında bilgi toplayabileceksiniz. Örneğin aynı yazılımı öğrenci takip programı olarak da kullanabilirsiniz. Yukarıda değinmediğimiz coğrafi çevreleme özelliği sayesinde çocuğunuz okula gittiğinde ya da çıktığında bildirim alabilir, ders saatlerinde okulu terk etmediğinden, evden çıkınca okula hangi sürede gittiğinden haberdar olabilirsiniz. Ya da GPS konum takibi ve wi-fi adları sayesinde dolaştığı yerlerin konumuna ulaşabilirsiniz. Ani önlemler almanız gereken durumlardaysa uygulama ve arama engelleme gibi pek çok kontrol özelliği de mevcut.

Çocuklar çok kırılgan varlıklardır ama bunun farkında değillerdir. Her işin üstesinden gelebileceklerini ve henüz yeterli hayat deneyimleri olmadan kendilerinin örnek aldıkları ebeveynleri gibi birer yetişkin olduklarını düşünürler. Bu da onu koruyup kollamak isteyen sizlerle aralarına mesafe girmesine neden olabilir. Aranızdaki bu mesafeyi kapatmak için bir çocuk takip programı kullanabileceğiniz gibi, yanlış olan yöntemi tercih ederek çocuklarınızı hiç yalnız bırakmayabilir ya da sürekli telefonla onları arayarak kontrol edebilirsiniz.çocuk takip programı

Ama ikinci olarak bahsettiğimiz bu yanlış tutum aranızda çatışma yaratabileceği gibi çocuklarınızın ileride kendilerine güveni olmayan birer yetişkin olmalarına sebep olabilir. Ayrıca yaşanacak stres ve vakit kaybı sizi uzun vadede oldukça yıpratacaktır. Bizim size önerimiz mutlaka göz kulak olma işlemini çocuk takip programları ile yapmanız. Bu sayede onlara tanıyacağınız alan sayesinde kendi kararlarını kendileri alabilen, sorumlu birer yetişkin olmalarını onları yalnız başlarına bırakmadan sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınızın Mesajlaşmalarına Dikkat Edin ve Şifrelerini Çözün

Haberler kabus gibi olaylarla dolu. Bunlar arasında dikkat çeken biriyse Amerika’da yaşandı ve ebeveynlere durumun ehemmiyetini tek başına bile fazlasıyla gösteriyor.

Eylül 2024’de Joshua Rabideaux kendisinin çıplak fotoğraflarını küçük bir kız çocuğuna gönderdiği için tutuklandı. 19 yaşındaydı ve Amerika, Wisconsin’de yaşıyordu. Fotoğrafları tanıdığı bir kıza mesaj atarak göndermişti. Kızsa 13 yaşındaydı.

Kızın babası fotoğrafları fark ettiğinde polisi aradı. Tutuklanan genç dokuz suçlama ile yargılandı: dördü kasıtlı olarak bir çocuğun suistimal edilmesine katkıda bulunmak, ikisi çocuk pornografisi bulundurmak, ikisi teşhircilik yapmak ve biri de bir çocuğun cinsel faaliyeti görmesine veya duymasına sebebiyet verme.

Geçtiğimiz Kasım ayında dört suçlamaya itirazda bulunmadı ve 60 günlük hapis cezasına çarptırıldı, 30’uysa denetimli ev hapsi olarak geçirilebilecek. Eğer denetim şartlarını ihlal ederse beş yıl hapis yatabilir.

Buradaki tek iyi haber Rabideaux’un yakalanması ve yargılanması. Ama peki kızın babası bu fotoğrafları görmeseydi? Ne kadar kötü şeyler olabilirdi?

Bütün iyi ebeveynler çocuklarının cinsen istismarcılar, sapıklarla karşılaşması düşüncesi yüzünden endişe duyuyor. Gençlerin aldığı kararlar çok yanlış olabiliyor ve “cinsel içerikli mesajlaşmalar” çoktan yeni, tehditkar bir trend haline geldi.

Beni yanlış anlamayın… Bir sürü insan kısa mesajla flört ediyor ve herkesin eşinin bu şekilde heyecanlandırmaya hakkı var. Ama ergenler telefonların gücünü hafife alıyor. Paylaşılan anlık görüntülerin ve ışık hızındaki mesajların çağında gençler korkunç sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Çocuklarınızı beladan nasıl uzak tutabilirsiniz? İşte endişeli ebeveynler için akılda tutulması gereken noktalar.

Gençler Birden Çok Platform Kullanıyor

Çoğumuz “cinsel içerikli mesajlaşmalar” konusunda bilgiye sahibiz; çünkü büyük başlıklarla sürekli karşımıza çıkıyor. Ama artık kısa mesaj yazma, cinsel içerikli mesajlaşmak için gençler tarafından kullanılan tek şey değil.

Bugünlerde gençler birbirleriyle iletişime geçmek için sınırsız platforma sahip. Skype veya WhatsApp gibi mesajlaşma servislerini kullanabilirler. Facebook Messenger, Twitter veya e-posta ile özel konuşmalar yapabilirler. Snapchat üzerinden birkaç saniye sonra kaybolacağını düşünerek şok edici fotoğraflar gönderebilirler.

Asi gençler zamanın başlangıcından beri var oldular ve yazışmalarını gizlemek istiyorlarsa elbet bir yol bulacaklardır. Ancak ne tür uygulamalar ve hangi sosyal medya servislerini kullandıklarını bilmek akıllıca olur. Ayrıca onları yabancılarla çevrimiçi olarak iletişim kurma konusunda uyarmalısınız.

Site Engelleme Yazılımları ne işe yarar?

Bilgisayarlar ve cep telefonları artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Bizi bu cihazlara bağlayan en büyük etken ise çağımızın en çok kullanılan ve hiç eskimeyen teknolojik yeniliği; internet.

Doğar doğmaz tabletlerle, internetle, bilgisayarlar büyümeye başlayan yeni nesil, ofiste çalışırken bile tutkuyla bağlı olduğu sosyal ağlara girmekten kendini alıkoyamayan çalışanlar nedeniyle yeni nesil çözümler üretmek de zorunluluk halini alıyor. Durum böyle olunca hem çalışanların hem de çocukların bilgisayarları üzerinden ulaşabildiği zararlı içeriği engellemek ebeveynlere ve yöneticilere kalıyor. Bu alanda üretilen yeni nesil site engelleme çözümlerine ve ne işe yaradıklarına bir göz atalım.

İnternetle ilk tanıştığımız yıllarda ne çocuklarımızın güvenliğini sağlamak ne de çalışanlarımızın kontrolünü sağlamak bu kadar kolaydı. Ancak internet ortamındaki tehlikelerin artmasıyla yeni teknolojik çözümler de üretildi. Artık eskiden hayal bile edemeyeceğimiz, site engelleme 1kullanımı oldukça kolay olan çözümlerle hem çocuklarımızı hem de çalışanlarımızı kontrol edebiliyoruz. Birçok insanın sosyal ağlara tutkuyla bağlı olduğu bugünlerde yöneticiler çalışanlarının bu sosyal ağlarda zaman öldürmediğine, zararlı içeriği olan sitelerde vakit geçirmediğine emin olmak istiyor. İnternet başında çok uzun zaman geçiren çocukların ebeveynleri ise filtreleme çözümleriyle henüz küçük yaşta olan çocuklarının girebileceği siteleri kontrol altında tutmak istiyor. Bu noktada site engelleme yazılımları bu endişeleri bitiren çözüm oluyor. Site engelleme programlarıyla çocuğun ya da çalışanın göz atma geçmişi, girdiği internet sitelerinin imleri ve girmemeleri gereken sitelere ulaşmalarının engellenmesi mümkün oluyor.

Siber Zorbalık İstatistikleri

Siber zorbalık istatistikleri internet ve mobil cihazlar gibi modern teknolojinin hem çocuklar hem de gençler için büyük bir tehlike arz edebileceğini göstermektedir. Dünyamız, gelişirken başta alış veriş ve sosyalleşme gibi iyi amaçlar için giderek daha çok internet üzerinden bağlantı kurmakta. Bununla birlikte aynı platform zorbaların cenneti hâline geldi. Hatta masum kullanıcılar, özellikle çocuklar, artık çevrimiçiyken kendilerini güvende hissetmiyorlar. Bundan dolayı, sadece siber zorbalığın gerçeklerini bilmek değil, aynı zamanda siber zorbalığı önleyecek yöntemleri anlamak kaygılı ebeveynler için çok önemli.

Siber Zorbalığın Etkileri?

Buna ek olarak, bazı siber zorbalık olayları, tıpkı yüz yüze olan zorbalık durumu gibi kurbanlara uzun vadeli zarar verdiğini göstermektedir. İşte en yaygın etkileri:

 • Depresyon
 • Düşük benlik saygısı
 • Okulda başarısızlık ve okuldan kaçınma
 • Yalnızlık
 • Güvensizlik
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Şiddet ve intihar

Dahası, bu kurbanlar kötü ilişkilerle boğuşmalarından dolayı sosyal ve duygusal olarak uyum sağlamayı da güç bulurlar. Zarar, aslında büyük bir kitleyi etkilediği, kişisel bağlantıları içerdiği, kontrol edilemeyen bir yangın gibi yayıldığı ve çok popüler olan sosyal medyada kendisine yer edindiği için çok daha ciddidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *