Çocuklarınızın Kullandığını Bilmediğiniz 5 Tehlikeli Uygulama

Eğer bir ebeveyn veya büyükanne, büyükbabaysanız çocukların en son teknolojiyi yıldırım hızıyla edindiğini biliyorsunuzdur. Tabii ki bu çocukların yaşları için hiç uygun olmayan uygulamaları kullandığı ve siteleri ziyaret ettiği anlamına da geliyor. Daha kötüsü bu durumun farkına bile varmıyor olabilirsiniz.

Snapchat ününü açıldıktan sonra sadece birkaç saniyeliğine görülebilir olan mesajlara borçlu olan bir görüntü-mesajlaşma uygulaması. Sonrasında mesajlar havada buharlaşıp gidiyor. Teorik olarak utanç verici ve müstehcen görüntüleri birinin onları çalacağından veya dağıtacağından korkmadan gönderebilirsiniz.

Ne yazık ki Snapchat’ın müstehcen görüntüleri göndermeyi güvenli hale getirdiği iddiası tamamen yanlış. Silinmeden önce bir mesajın ekran görüntüsünü yakalamak herkes için çok kolay bir şey. Hatta birçok genç erkek geçtiğimiz senelerde reşit olmayan kızların onlara gönderdiği yasa dışı resimleri yakaladığı ve dağıttığı için ciddi yasal sorunlarla karşılaştı.

Ayrıca 2014 Ekim’inde bilgisayar korsanları üçüncü taraf sunucularda depolanan binlerce “silinmiş” Snapchat görüntüsünü ele geçirdi. Bu tam olarak Snapchat’ın ihlali değil, ama görüntülerin her zaman kaybolmadığının bir başka kanıtı.

Hakkını verelim, birçok genç Snapchat’ı birbirleriyle masum görüntü-görüşmeleri yapmak için kullanıyor. Ayrıca Snapchat’ın popülerliği arttıkça cinsel içerikli mesajlaşma işinden uzaklaşıyor. Ancak hala bu büyük bir endişe kaynağı.

Çocuğunuz Snapchat’ı kullanıyorsa ona nasıl kullandığını göstermesini isteyin. Çocuğunuzun sadece tanıdıkları kişilerle iletişim kurduğundan ve gönderdiği görüntülerin sonsuza dek kaybolmadığının farkında olduğundan emin olun. “Bir kere internete konan bir şeyin her zaman internette kalacağını” onlara hatırlatın!

  • TINDER

Snapchat uygunsuz görüntüler paylaşmak için kullanılırken Tinder yeni romantik ilişkiler kurmak için kullanılıyor. Muhtemelen genç yaştaki çocuğunuzun yabancılarla yapmasını istemeyeceğiniz bir şey.

Tinder kullanıcıların bir profil oluşturarak yakın çevredeki olası romantik eşleşmelerin fotoğraflarını görmeye imkan tanıyor. Kişi başka bir kullanıcıyla ilgilenip ilgilenmediğini seçebiliyor. İki kişi de birbirini beğendiyse uygulama içinden sohbet etmeye başlayabiliyor ve “takılabiliyorlar.” Yine, yabancılara fotoğraf yayınlamak ve onlarla bir heves buluşma ihtimallerinin olması, benim ebeveynlik anlayışıma göre gençlerin yapmaması gereken bir şey.

Aslında reşit olmayan gençlerin bu uygulamayı kullanmaması gerekiyor. Uygulamayı kullanmaya başlamanın tek yolu 18 yaşından büyük olduğunu gösteren bir Facebook hesabına sahip olmak. Tabii ki bir çocuğun istediği bir doğum tarihini ayarlaması klavyedeki birkaç tuşa basmak kadar kolay. Kullanıcının girdiği yaş için bir doğrulama yapılmıyor.

Uygulamayı kullanan bütün çocuklar nihayetinde yasal yaş sınırının üstünde olan kişilerle buluşacak. Bu kişiler sapık, dolandırıcı ve kimsenin başa çıkmak zorunda olmaması gereken her çeşit garip insan olabilir.

Kısacası Tinder çocuklar için tehlikeli. Onları ondan uzak tutun.

  • VINE CAMERA

Vine Camera altı saniyelik videolar kaydetmenizi ve Twitter hesabınızda paylaşmanızı sağlayan, başta tamamen güvenli gibi görünen bir uygulama. Ama sosyal medyada akran baskısının ne kadar güçlü olduğunu düşündüğümüzde tehlikeli tarafları ortaya çıkmaya başlıyor.

Gençler, eminim biliyorsunuzdur, kabul ve onay için neredeyse her şeyi yapacaktır. Sosyal medyada ilgiyi çekmek için en iyi yolsa sinirli veya delice bir şey yapmak. Geçen yıllarda, en uç örneklerden biri olarak, dünyanın dört bir yanındaki gençler kendilerini ateşe vermeye karar verdi.

Şaka yapmıyorum. #FireChallenge Ağustos ayının en popüler hashtag’larından biriydi. Bu internette karşımıza çıkan ne ilk ne de son oyun. Çocukların dahil olmaması gereken başka örneklerle de karşılaşıyoruz.

Çocuğunuz Vine Camera’yı, Twitter’i veya başka herhangi bir sosyal medya sitesini kullanıyorsa yaptıklarını ve söylediklerini takip etmek için onlarla sitelerde arkadaş olmayı, takip etmeyi veya hesaplarına abone olmayı unutmayın. Ayrıca ara sıra telefonuna bakarak hangi uygulamaların yüklü olduğunu kontrol edebilir ve sitede yaptıklarını gözden geçirebilirsiniz. Tehlikeli bir arkadaş grubunun içerisinde olup olmadığını veya aptalca bir şey yapıp yapmadığını bilmek isteyeceksinizdir. Her şeye rağmen onlara göz kulak olmakta zorlanırsanız takip uygulamaları da kullanmayı düşünebilirsiniz.

  • WHISPER

Whisper dedikoduların ve sırların yayılması için özel olarak oluşturulmuş bir uygulama. Kullanıcıların görüntüleri ve yazıları anonim olarak göndermelerine imkan tanıyor. Whisper gibi uygulamalar, anonim itirafların kişilerin kendileri açmasına yardımcı olabileceğinden dolayı gençler için iyi bir pazar olabilir.

Ama Whisper sırları coğrafi konuma göre paylaşıyor. Bu yüzden size yakın kullanıcıların sırlarını görme ihtimaliniz daha yüksek. Eğer çocuğunuz kendisini fazla gözler önüne sererse bu onu arkadaşları veya düşmanları karşısında tehlikeli bir duruma sokabilir.

Gençler için en tehlikeli uygulamalar insanları fiziksel olarak bir araya getirmek için GPS takibi kullanıyor. Siber zorbalık, internetten gerçek hayata geçtiğinde çocukları daha fazla incitir. Bu durumda Whisper gençlere fayda sağlamaktan çok zarar veriyor gibi görünüyor.

  • 9GAG

9Gag esprilerin ve görüntülerin dağıtılması için internetin en popüler uygulamalarından biri. Gençler için riski olan tarafı, her türlü resmin 9Gag’da paylaşılabiliyor olması. Bu görüntüler denetlenmiyor ve herhangi biri tarafından paylaşılabiliyor. Aralarında çocukların görmesini istemeyeceğiniz şeyler de olabilir.

Sadece bu değil, bazı 9Gag kullanıcıları diğerlerine internet üzerinden siber zorbalık uygulayabiliyor ve saldırabiliyor. 9Gag’daki çoğu kişi “yalan ihbardan” veya masum birinin evine polis baskını yapılmasına sebep olmaktan dolayı suçlu bulunmuş durumda.

Çocuğunuz mizah içerikli sitelere girmek, uygulamaları kullanmak istiyorsa onun reşit olmayan kullanıcıları korumayı taahhüt eden kurallar ve düzenlemeler içeren birini tercih etmesini sağlamalısınız.

Lütfen bu bilgileri herkesle paylaşın ve çocukların güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *