Takip Edilen Kişi Cihazı Formatla sa Bile Onu Takip Edebilecek Miyim

Mobil cihazların sağladığı kolaylıklardan biri de cihazda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda servise gitmek gerekmeden, ayarların bulunduğu menüdeki bir iki tuşa basarak cihazı fabrika ayarlarına döndürebilmek, yani format atabilmek.

MSPY İNCELEYİN

Bu sayede cihazın işletim sistemi fabrikadan çıktığı duruma geri getirildiği için insanlar yüksek servis ücretlerinden ve cihazın formattan gelmesini beklemekten kurtulmuş durumda.

Peki Bu Format Sırasında Cep Telefonu Casus Yazılımlarına Ne Oluyor?

İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir aramadan sonra formatın bütün uygulamaları sileceği için cep telefonu casus yazılımlarının da haliyle silineceğine dair yazıları görebilirsiniz. Aslında bu sorunun böyle net ve tek bir cevabı yok; çünkü teknoloji alanındaki son yıllardaki gelişme aynı şekilde yazılım endüstrisinin ivmesini arttırmakta ve artık birbirlerinden farklı teknolojilerle geliştirilen, her duruma uyum sağlayabilen bircasus yazılım bulmak çok kolay. Yeter ki vaat ettiklerini yerine getirebilen kaliteli bir yazılım kullanın. Sizin içinen uygun casus yazılımını internette bulunan pek çok inceleme yazısından faydalanarak bulabilirsiniz.

Ama genel olarak cep telefonu için olan casus yazılımları format sırasında farklı senaryolara benzer tepkiler vermektedir.

Format Sırasında Ne Oluyor?

Bunların en başında, tabii ki format sırasında silinip gitmek var. Eğer kullanıcı fabrika ayarlarına döndürmenin yanı sıra cihaza baştan sona bir format attıysa bu casus yazılımların saklanabileceği hiçbir yer kalmıyor. Yalnız bu işlem epey zahmetli. Kişisel verilerin, adres defterinin ve mesajların güvenli bir şekilde yedeklenmesi, silinen uygulamaların tek tek tekrardan kurulması hem büyük vakit kaybı hem de oldukça stresli. Bu yüzden insanlar bu seçeneği mecbur kalmadıkça tercih etmiyorlar.Casus yazılımları bu en kötü durum senaryosu için de bir çözüm önerisi sunuyor. Kesinlike sizden hiçbir ekstra ücret almadan ve gerekli bütün desteği sunarak yazılımı tekrar indirip kurmanıza yardımcı oluyorlar.

Telefon izleme yazılımlarının elindeki en büyük koz işte bu. Telefonun sahibi tarafından böyle bir uygulamanın çalıştığının anlaşılmasının çok zor olmasından ötürü, format işlemi genellikle bu yazılımlardan kurtulmak için değil, sistemde var olan bir sorunu giderebilmek adına yapılıyor. İnsanlarsa sadece bu tarz bir sorun giderme işlemi içinse tam bir format işlemini değil, fabrika ayarlarına geri döndürmeyi tercih ediyor.

Formatla ma Casus Yazılıma Zarar Verir mi?

Ama ister fabrika ayarlarına geri döndürülsün, ister tam bir format atılsın, yalnızca sorun gidermeye uğraşan kullanıcılar bu işlem sırasında doğal olarak verilerini yedeklemeyi tercih ediyorlar. Bu işlem sırasında kendilerine sunulan ve telefonun kullanıma hazır olma süresini inanılmayacak ölçüde kısaltan uygulama yedekleme işlemini seçtiklerindeyse, farkında olmadan bu casus yazılımları formatlanmış cihaza da taşımaktalar. Üstelik bu casus yazılımların büyük kısmı cihaza jailbreak yapılmasını gerektirmemesi, diğer bir deyişle cihazın yönetici erişimi gerektiren özelliklerine ihtiyaç duymaması yüzünden çalışmaya kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

telefon formatlamaEğer fabrika ayarlarına döndürülen cihaz zaten jailbreak yapılmış, yönetici erişimini etkin hale getirmişse, bu casus yazılımların bir kısmı işletim sisteminin çekirdek dosyaları arasına gizlenerek otomatik olarak formatlanmış cihaza kendilerini taşıyabiliyorlar.

Her geçen gün kendilerini geliştiren cep telefonu casus yazılımlarının yarın formata karşı ne çözüm getirebileceğini tahmin etmek imkansız; ama takip etmek istediğiniz cihaza ikinci bir fiziksel erişime sahip olmanızın ne kadar zor olduğunun farkındalar ve böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamanız için ellerinden geleni yapmaktalar. Ama her şeye rağmen formatlama sırasında casus yazılımınız silinirse, hiçbir ekstra ücret ödemeden ve daha öncekinden fazla bir çaba göstermeden anında yükleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *