Ebeveyn kontrolü için en üst düzey izleme yazılımı 2024

Masum çevrimiçi aramalar çok da masum olmayan sonuçlar alınabilir. Ama ebeveyn denetimi çocuğunuzun güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Ebeveyn denetimi çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmanın önemli bir yoludur.

 1. Ebeveyn denetimi rahatsız edici ve zararlı içeriği engellemek, uygulama içi satın alımları kontrol etmek veya çocuğunuzun çevrimiçi harcadığı vakti yönetmek için kullanılabilir. Ve iyi haber, ebeveyn denetiminin kurulması gerçekten çok kolaydır.

 2. Masum aramalar bazen o kadar da masum sonuçlar vermez. Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda ne aradığı, kimlerle konuştuğu veya neler gördüğü hakkında endişeleriniz varsa yardımcı olabiliriz.

 3. Başlamak çok basit. Ayrıca çocuğunuzla düzenli olarak konuşmakla birlikte ebeveyn denetimi kullanmak çocukların çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlamaya yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi bulacaksınız.

  Ebeveyn Kontrolü için En üst Düzey Izleme Yazılımı

  Ebeveyn denetimi nedir?

Ebeveyn denetimi telefonlara, tabletlere, oyun konsollarına veya bilgisayarlara, hatta ev internetine yükleyebileceğiniz yazılım ve araçlardır.

Ebeveyn denetimini aynı zamanda çevrimiçi arama yaparken çocuklarınızın görebileceği şeyleri engellemek veya filtrelemek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca aile dostu genel bir kablosuz ağ size dışarıdayken yardımcı olabilir.

Ebeveyn denetimi bunlara ek olarak şu konularda da yardımcı olacak:

 • Çocuğunuzun günün hangi saatleri, ne kadar süreyle çevrimiçi olabileceğini planlayın

 • yaşlarına uygun olmayan uygulamaları indirmelerinin önüne geçin

 • ailenin farklı üyelerinin görebileceği içeriği yönetin

Yani çocuğunuz çevrimiçi ne yapıyor olursa olsun onu korumak için her zaman bir yol var.

“Söz konusu çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmak olduğunda ebeveyn denetimi inanılmaz derecede yararlı ve etkili olabilir. Çocuğunuzun interneti güvenli bir şekilde tecrübe edebileceğini bilmek içinizi rahatlatacak.”

Ebeveyn denetimi nasıl kurulur?

Mobil Cihazlar ve Tabletler

Birçok cep telefonu ve tablet çocuğunuzun çevrimiçiyken neyi görebileceğini ve göremeyeceğinizi yönetmenize yardımcı olabilecek ayarlarla birlikte gelir.

Ebeveyn denetimi kullanırken konum ayarları gibi şeyleri şeylerle çocuğunuzun diğerleriyle neler paylaştığını kontrol etmeyi unutmayın.

Ebeveyn denetimi için kullanacağınız programın sitesinde farklı cihazlara nasıl kurulum yapabileceğiniz detaylarıyla açıklanıyor olacaktır.

Ayrıca çocuğunuzla çevrimiçi ortamda neler yaptığı ve nasıl paylaşımlarının daha farkında olabileceği hakkında konuşmayı unutmayın.

Ev İnterneti

İnternet sağlayıcınız ücretsiz bir filtre sağlıyor olabilir. Böylece kendinizin ve ailenizin gördüğü içeriği kontrol edebilirsiniz. Ev ağınıza bağlanan her cihaz için manuel kurulum yapmanız gerekebileceği gibi tek seferlik ayarlama da yetebilir.

Aslında nasıl kurulacağı sağlayıcıya bağlı. Sağlayıcınızın sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun cihazını evin dışında kullandığında ve herkese açık bir ağa bağlandığında aynı ayarların geçerli olmayacağını unutmayın.

Çocuğunuz evdeyken de evin kablosuz ağı yerine 3G veya 4G ile internete erişmesi durumunda ebeveyn denetimi dışına çıkmış olacaklar.

Oyun Konsolları

Çoğu oyun konsolu internete bağlanabiliyor. Bu da çocuğunuz çevrimiçi olabilecek ve diğer oyuncularla sohbet edebilecek veya oyun içi satın alımlar yapabilecek demek.

Mobil cihazlar ve tabletler gibi oyun konsollarını kontrol etmek çocuğunuzun neyi yapabileceğini ve yapamayacağını kontrol etmenize yardım edecek.

Bazı cihazlar şunları yapmanızı sağlar:

 • her aile üyesi için farklı profil ayarlama

 • interneti devre dışı bırakma

 • sohbet işlevini kapatarak çocuğunuzun yabancılarla konuşmasını engelleyin

Film, Müzik ve TV

Film veya TV izlerken, müzik dinlerken ebeveyn denetimi yapma hakkında düşünmeniz gerekir.

Akıllı TV’ler ve Netflix, iTunes, BBC iPlayer veya YouTube gibi hizmetler kimin neyi gördüğünü kontrol etmeyi sağlayan ayarlara sahiptir.

Arama Motorları

Bazen masum aramalar çok masum sonuçlar vermez. Google ve Bing gibi motorlarında bulunan denetimleri kullanarak çocuğunuzun çevrimiçi gördüğü içeriğin yaşına uygun olduğundan emin olun.

Google Güvenli Arama gibi filtreler ayarlamak çocuğunuzu uygunsuz veya yetişkin içeriklerden korumaya yardımcı olur. Bunun dışında çocuk dostu arama motoru kullanabilirsiniz.

Kablosuz Ağ ve Evden Uzak Olma

Ev ağınız için aldığınız önlemler çocuğunuz ev ağı yerine 3G, 4G, herkese açık bir kablosuz ağ veya arkadaşının bağlantısını kullanıyorsa işe yarayamayacaktır.

Genele açık kablosuz ağlar dışarıdayken rahatça bulunabilir. Ancak her zaman güvenli değildir ve çocukların internette kontrolsüz bir şekilde arama yapmalarına sebep olabilir.

Bazı mekanlar ve işletmeler aile dostu kablosuz ağlar sunmaktadır. Aile dostu bir kablosuz ağ, çocukların zararlı içeriği görmesini engelleyecek filtreler barındırmaktadır. Bunu teyit etmeniz veya çocuğunuzun artık sıklıkla rastlanılan, kullanıcı adı ve şifreyle girilen ve tıpkı ev ağı gibi çeşitli filtreler tanımlanabilen TTNET bağlantı noktaları da kullanılabilir.

Çocuğunuzla konuşun ve internette neler yapabileceklerini, neler yapamayacakları konusunda hem fikir olun. Ayrıca arkadaşlarını veya akrabaları ziyaret ederken aynı denetime sahip olamayabileceklerini hatırlayın.

Uygulamalar ve Gizlilik

Mevcut bütün uygulamaları ve sosyal ağları, bunların içinde neler yaptıklarını takip etmek zor olabilir. Bazı uygulamalar gençlerin birbirlerine mesaj göndermesine imkan tanır veya kişisel bilgileri saklar.

Diğerleri oyun oynamak veya eğlenmek içindir. Ne yaparsanız yapın çocuğunuzla gizlilik ayarları hakkında konuşabileceğinizi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *